Záříjový svátek přináší zásoby

Zkuste si život lovců a sběračů.

Záříjový svátek přináší zásoby
Vloženo Od  

7. 9. Svátek lovců a sběračů

Začněte slavit v pátek a slavte celý měsíc!

Konec léta a začátek podzimu k lovení a sběru všeho možného přímo vyzývá. Vrhněte se na všechno, co se dá sníst, udělejte si zásoby nebo proměňte váš obvyklý výlet ve výpravu do historie a zažijte na vlastní kůži kousky života našich předků. Pozvěte děti za dobrodružstvím mezi lovce a sběrače.

Hostina z přírody

Právě teď je ideální čas na výlet do přírody se zkoumáním, co vše můžeme ochutnat. Je dobré se předem domluvit s dětmi, že vše, co chceme ochutnat nejprve přineseme na jedno místo, nebo budeme sbírat do jednoho košíčku, a pak společně se někde zastavíme a uděláme si společnou hostinu. Nejprve projdeme, zda je vše jedlé a pak budeme ochutnávat a sdílet jak nám co chutná.

Doporučujeme prozkoumat co je jedlé v trávě (šťovík, šťavel, sedmikráska atd.), ochutnat dozrávající ovoce - ostružiny, hrušky a jablka (děti objeví že plané ovoce je často méně sladké), šípky, oříšky a další. Na podzim je toho mnoho, co nám příroda nabízí k ochutnání. Místo talířů vyzkoušejte velké listy například z lopuchu nebo pařez. 

Lékárna z přírody

I předkové v hodně daleké historii uměli nacházet, co v přírodě. I vy vyzkoušejte během svého výletu posbírat co nejvíc bylinek, které umí pomáhat. Například listí z jitrocele na zranění, mátu na zkažený žaludek, meduňku na uklidňující čaj, šípek na čaj plný vitamínů a jistě najdete další. Natrhejte si je do zásoby na zimu.

Myslete i na jiné

Nasbírat můžete zásoby na zimu pro sebe, ale také třeba pro ptáky, abyste jim v zimě mohli připravit pestrou hostinu. Schovejte si slunečnici nebo si do mrazáku natrhejte jeřabiny. Určitě objevíte i další dobroty, za které vám budou zvířata v zimě vděčná.

Na lovu

Lovci potřebovali k lovu zbraně. Děti baví si během cesty hledat ty správné oštěpy, sekerky, palice. Pak už mohou vyrazit na lov. Lovit mohou batoh, který necháte pod stromem a děti mají za úkol se k němu neslyšně přiblížit nebo se může z rodiče stát utíkající mamut případně si můžete vzít s sebou papírový terč.

Rybolov

Pokud je během vaší cesty voda, můžete si představit, že jako lovci a sběrači lovíte i rybky. Stačí opět klacík a dětská fantazie. Pokud nemáte vodu, nevadí, stačí si ji představit nebo si jezírko vyskládat z větviček. Děti mohou svůj úlovek přinést na společnou hostinu. Ulovené ryby si děti mohou představovat nebo navléknout na provázek pár větviček nebo si už doma vyrobit papírové.

Oslava

Než začnete slavit na konci své cesty, co vše jste nasbírali a ulovili, můžeme si vymyslet společnou píseň nebo tanec lovců a sběračů, jako poděkování příroděza vše, co vám poskytla.

TIPY:

Pokud vás láká připravit si papírové úlovky, doporučujeme vzít si i jejich výboru ven. Stačí přibalit kartón nebo čtvrtky, nůžky a voskovky.

Doporučujeme si zkusit už doma připravit alespoň jednoduchý kostým. Stačí látku (lněný ubrus nebo staré prostěradlo) či deku přehodit přes oblečení a cesta do fantazie mezi lovce a sběrače je snadnější.

Pokud chcete, můžete připojit i maskování, které je v Srpnovém svátku

Více nápadů na hry lovců a sběračů najdete na: https://svobodnahra.cz/praxe-hry/Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru