Knihy na houby...

a ještě jedna aplikace k tomu

Knihy na houby...
Vloženo Od  

Foto: Veronika Peslerová

Začíná podzim, a tak je nejvyšší čas vyrazit do lesa na houby. Snad už konečně zaprší a porostou! Ještě předtím, než se vydáte s proutěným košíkem na lov hříbků a jiných krasavců, bude dobré si o houbách něco nastudovat. Přece jen, nechcete skončit po nevšedním kulinářském zážitku s bolavým břichem, ne? Jaká houba je jedlá, a které je lepší se vyhnout obloukem, popř. ji zkoumat jen s opatrností, vás dospělé může naučit mnoho atlasů hub. Ale jak přiblížit houbovou tématiku malým dětem?

Jestli někdo umí poutavě, zábavně a poučně psát o houbách a zapálit pro toto téma i nejmenší čtenáře, pak je to entomolog, mykolog, fotograf, malíř a poetik, pan doktor Radomír Socha. A že těch knížek s houbovým tématem napsal požehnaně. No přesvědčte se sami!

                                                                                                                                                                             Foto: Veronika Peslerová

Máte rádi leporela, ale už vás a vaše děti nebaví stále se opakující témata o zvířátkách na statku, v ZOO nebo klasické pohádky? Tak nahlédněte do leporela Pojďte s námi na houby, malého atlasu hub pro nejmenší čtenáře, který je pomocí veselých veršů a krásných realistických obrázků seznámí s jedlými i nejedlými houbami našich lesů. Knihu nádherně ilustrovala Andrea Popprová, stejně jako knihu Jak skřítkové a děti chránili les, v které se dozvíte, jak skřítek Ohnivec a houbalka Čaromila vyzráli nad rošťáky a darebáky, kteří řádili v lese a ničili ho.

                                                                                                                                                                                          Foto: Sůvy z dříví

Již v článku Léto s pohádkou jsme zmínili knihu Zhoubné houby. Tak jen pro připomenutí. Knihu ilustrovala skvělá Eva Chupíková a určitě stojí za přečtení. Na ukázku z knihy se můžete podívat na ilustrátorčin web.

Jestli máte rádi napínavé čtení, tak se vám bude líbit další kniha Radomíra Sochy Houbové království. V něm kdysi dávno žili dobří a pracovití houboví skřítci „houbalové“. Ti se jednoho krásného dne vydali na dobrodružnou výpravu za ukradenými semínky hub, aby zachránili království od nadvlády jedovatých hub nad jedlými a nastolili tak v lese opět rovnováhu. Chcete vědět víc? A ještě se naučit rozpoznávat některé jedlé houby od těch jedovatých? Tak neváhejte a začtěte se do této knihy, kterou nevšedně ilustrovala česká výtvarnice Ivana Hanzlíková. A až knihu dočtete, můžete si z ní vystřihnout a svázat vlastní atlas hub a vyzkoušet si i skvělé houbové aktivity.

Skřítci Houbalové jsou ústředními postavami i dalších knih Radomíra Sochy Lexikon houbových skřítků a Houboví skřítkové. V první z knih, Ušounka bezového, Zahradníčka lanýžového, Dřevomlse, Houbala Palivce a jiné skřítky rozkošně ztvárnila výtvarnice Vítězslava Klimtová. Druhou knihu ilustroval Miroslav Pavlík a obě vás zavedou rovnou mezi houbaly, do říše plné záhad a tajemství. Jestli chcete houbové skřítky vidět na vlastní oči, tak hlavně nekopejte v lese do hub a chovejte se k lesu s úctou! Houbalové nesnáší, když se v lese dělá nepořádek! Radomír Socha a Miroslav Pavlík spolupracovali ještě na další knize s tématikou hub, Vesele o zvířátkách a houbách.

Našli jste tolik hub, že je vám z toho do zpěvu? Tak to by se vám mohl hodit notový zápis devatenácti skladeb pro dětský sbor. Dílo nese jméno Máme rádi houbičky a autorem písní je kdo jiný než Radomír Socha. A aby toho nebylo málo, součástí díla je i nahrávka všech skladeb na CD.

                                                                                                                                                                              Foto: Veronika Peslerová

No, dost bylo Radomíra Sochy. I jiní autoři a autorky umí krásně psát o houbách. Tak například, „Byl jednou jeden les a v něm rostlo houbeles…“. Ptáte se, o čem je řeč? Přece o fenomenální knize Petra MaděryHoubeles Pictus! Jestli jste nadšenými houbaři a navíc máte rádi vtipné a veršované hádanky a poučné básně, je pro vás tato kniha jako stvořená. Kniha ilustrovaná Milošem Koptákem zároveň poslouží i jako skvělý atlas hub, který ocení zejména nejmenší houbaři. Bohužel, v současné době je kniha v českém jazyce praktiky nedostupná. Výtisků ve Slovenštině je však dosti, takže houby zle!

Kniha Liliany Fabiánské Podivuhodné skutečnosti ze života hub, o kterých jste neměli tušení, je nadupaná zajímavostmi ze světa hub a líčí je jako úžasné a všudypřítomné organismy, o kterých je doposud probádána jen špička ledovce. Chcete-li o knize vědět více, koukněte na recenzi Karol Tišerové zde.

                                                                                                                                                                                              Foto: iKarkulka

Pohádek o houbách a jiných lesních dobrotách není nikdy dost. O tom ví své i pan doktor Miloš Kadlec, autor knihy Houbový mužíček. Pohádku o houbovém mužíčku, který vymyslel a vytvořil houby, jako třeba hříbek, hadovku, bedlu apod., autor vyprávěl své dcerce a později i svým vnoučatům. A vy ji teď můžete pro změnu vyprávět těm svým!

Foto: iKarkulka

Andrea Popprová není jen skvělá ilustrátorka, ale i spisovatelka. Mimo jiné napsala i knihu Pavoučí prázdniny, při jejímž čtení prožijete, spolu se sourozenci Jendou, Martínkem, Luckou a jejím malým pavoučkem, spoustu napínavých a veselých zážitků na letních prázdninách u babičky. Součástí každé kapitoly jsou i zábavné úkoly na procvičení malování, psaní a počítání.

Knihy jsou super, ale zejména některé z nich jsou na nošení do lesa trochu nepraktické. Tak proč nevyužít technologie 21. století a nevyrazit do lesa s chytrým telefonem? Mnoho aplikací je celkem na houby, ale aplikace Na houby, je fakt vtipná a užitečná! Obsahuje atlas, obsahující přes 200 druhů hub s podrobnými popisy a kvalitními fotografiemi, klíč k určování hub podle jejich viditelných znaků a funkci optického rozpoznávání hub. Houbu si jednoduše vyfotíte a aplikace vám určí, o který druh houby se pravděpodobně jedná, nebo vám dá vybrat z několika nejpravděpodobnějších možností. Nutno upozornit, že se na aplikaci nedá 100% spolehnout, takže co neznáte, to nejezte! Vyblbnout se však můžete do sytosti.

Katka z Jděte ven



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru