Od Slunovratu k Novému roku

Bujará oslava příchodu světla. Místo konání, kde jinde než venku.

Od Slunovratu k Novému roku
Vloženo Od  

Přestože prosinci jednoznačně vévodí kouzlo Vánoc, stojí za to zatáhnout ruční brzdu a zastavit se před Štědrým dnem u astronomické události jménem Zimní slunovrat - ten letos přichází společně s paní Zimou 22.12. v 5 hodin a 48 minut po půlnoci. Jedná se o nejkratší den v roce a po něm se nám konečně začíná tiše a ochotně vracet denní světlo.

Jak oslavit zimní slunovrat?

Dle starých pohanských tradic se oslavoval hlavně příchod světla. Podle keltských tradic někdy kolem tohoto data započala bujará slavnost, která podle některých pramenů trvala dvanáct dní (nocí). Věří se, že právě těchto „dvanáct velkých nocí“ dalo název dnešnímu svátku „vánoce“. V některých kulturách se tento svátek v různých podobách drží dodnes.

Jak asi tušíte, naše tipy na oslavu se odehrávají  hlavně venku. Letos to opět vypadá, že se paní Zima někam zatoulala a v údolích si na sněhovou nadílku budeme muset počkat minimálně do ledna. Neklesejme na mysli, existuje řada aktivit a her, u kterých se bez sněhu obejdete.

DOBRODRUŽSTVÍ VE TMĚ

Výhodou krátkých dnů je, že na setmění nemusíte čekat až do pozdního večera. Vybavte se baterkou nebo čelovkou a tma promění obyčejnou procházku v dobrodružství. Všechno vypadá jinak - zapojte svoje smysly a prozkoumejte  zákoutí vaší zahrady nebo se vydejte na oblídku blízkého okolí. Co slyšíte, cítíte? Jsou zde nějaká zvířata?

POZOROVÁNÍ HVĚZD

Kdybychom krásu hvězdného nebe hodnotili podle množství jasných hvězd, byla by zimní obloha právem na prvním místě. Velkolepá galerie zimních souhvězdí upoutává naši pozornost hlavně za bezměsíčných nocí, ale ani Měsíc v úplňku, který letos připadá na Boží hod (25.12), nedokáže z oblohy smazat charakteristické obrazce z jiskřivých hvězd. Díky tomu je orientace na zimní obloze i pro začátečníky snadná. Poutavě sepsaný pohled na hvězdnou oblohu pro dětské oči najdete na stránkách České astronomické společnosti.

ZIMNÍ POKLAD

Během cesty hledejte přírodní poklady (kamínky, šišky, větvičky, oříšky) a na vhodném místě poklady zakopejte a určitě místo označte nebo si nakreslete mapu k pokladu. Necháme vás totiž čekat až do jara, kdy  si  můžete udělat velkou objevitelskou výpravu za pokladem. Pokud se vám ho podaří najít, bude zajímavé zjistit, co z přírodnin v pokladu zůstalo.

BAHNITÁ STOPOVAČKA

Je po dešti, vlhko a mlhavo? Máme bahno! A stopy, které ukrývá nebo spíš ukazuje. Pokuste se číst ve stopách. Kdo tu byl…člověk, kolo, pes, traktor či kos? Jak velký pes? Jak velký člověk? Otiskněte své stopy. Poznáte své podrážky? Poměřte si navzájem, jak dlouhý máte krok.

STAVITELSKÝ EXPERIMENT 

Stavíte domky pro skřítky? Máme pro vás stavitelskou výzvu. Postavte skřítkům obydlí, které odolá náporu zimy. Chce to pevnou střechu, která udrží váhu mokrého sněhu. Možná by pomohlo zateplení stěn nebo zakopaný domek v zemi? Pro stavbu si vyberte klidné (utajené) místo a v zimně domek choďte kontrolovat, zda a jak odolává vrtochům zimy.

OPIČÍ DRÁHA
Rozhlédněte se kolem sebe, co vše dokážete přejít, na co vylézt, co přeskočit, seběhnout, vyběhnout, oběhnout? Jistě vymyslíte tisíce možností, ze kterých lze sestavit originální opičí dráhu.

LESNÍ GALERIE
Jste na příjemném místě uprostřed lesa? Vytvořte galerii, plnou uměleckých děl – obrazů z listí, větviček, šišek, soch a sousoší z listí či z vás. Je to hravé, rychlé a pokud máte foťák, můžete své výtvory sdílet s ostatními.

POTKEJTE SE 

Zahřejte se u hry Na potkávání. Zdravící trénink vás nabije vřelostí a pozitivní energií a skvěle se hodí například jako osvěžení větší rodinné sešlosti.

 

ROK SE STROMEM

Co se zapojit do celoročního pozorování stromů? Není to nic složitého, stačí si vybrat strom a my už vám poradíme jak dál. A dokonce jsem  pro vás připravili i soutěž! Máte dost času to stihnout, uzávěrka soutěže je 31.12.2015.

Další tipy na venkovní aktivity s vůní Vánoc najdete v našem loňském článku Pomatená zima.

Jaké jsou vaše oblíbené zimní hry a nápady, které se objedou bez sněhu? Pochlubte se nám. Pošlete nám fotku z výprav emailem nebo je zavěste na facebook JDĚTE VEN. Vždy nás potěší, když se s námi podělíte o váš příběh.

Justina a Alice z JDĚTE VEN



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru