Zvířecí detektiv

Otisky, příbytky, spižírny, ohlodané šišky, zbytky kořisti... Poznáte, kdo to tu byl?

Zvířecí detektiv
Vloženo   Příloha ke stažení

„Mami a kdy už konečně uvidíme toho jelena?"

Přemýšleli jste někdy o tom, proč se při procházkách přírodou celkem pravidelně potkáváme s ptáky a jen velmi zřídka narazíme na savce? Odpověď není těžká. Je to především proto, že většina ptáků je aktivních přes den. Savci jsou naproti tomu tvorové převážně noční či soumrační a přes den se velmi dobře ukrývají před ostatními zvířaty a hlavně před lidmi. 

Jak sami tušíte, šance, že s dětmi potkáte velkou lesní zvěř, je poměrně nízká. Místo nekonečeného čekání na jelena nebo lišku, nabídněte dětem hru na detektivy. Zvířata po sobě totiž zanechávají velké množství stop a znaků. Naučte se je dobře rozeznávat a můžete číst v přírodě jako v napínavé detektivce. A pozor, nepotřebujete k tomu jen skutečné otisky zvířecích tlapek. Všímejte si příbytků, hnízdeček, nor, zásobáren potravy, zbytků kořisti nebo ohlodaných plodů a rostlin. Nedávná přítomnost zvířat se dá také dobře určit podle zanechaného trusu, zbytků tělesných schránek nebo peří.

Jako stopaři-začátečníci budete samozřejmě potřebovat nějakou pomůcku nebo radu zkušenějšího. Postupně ale začnete rozpoznávat příběhy každodenního života zvířat v každé spadlé šišce nebo otisku v blátě.

Příprava: 

Jak na to:

Nejvíce zvířecích stop najdete v lese. Pobytová znamení zvířat se dobře pozorují v zimě. V čerstvě napadaném sněhu jsou otisky tlapek vidět nejlépe. Jednoduše poznáte, odkud zvíře přišlo a kam mělo namířeno. Proměňte se ve zvíře a vyzkoušejte si jít ve stopách srnky nebo zajíce. No, ale takové měkké bláto na polní či lesní cestě taky není pro pozorování stop špatné.

Nakonec i bez sněhu najdete dostatek důkazního materiálu. Prozkoumejte okousanou šišku nebo oříšek. S pomocí stopařské knihy přijdete na to, zda si na ní pochutnávala veverka, myšice nebo strakapoud.

Hnízda a zvířecí příbytky se lépe pozorují v období, kdy na stromech nejsou žádné listy. Když budete mít štěstí, možná zahlédnete vykotlanou dutinu pana doktora datla. Často lze najít parádní doupný strom, který má několik okének nad sebou, jako pravý ptačí panelák.

Ptejte se:

  1. Proč se lidé v minulosti více věnovali stopování zvěře?
  2. Které věci můžete stopovat čichem nebo sluchem?
  3. Jaké stopy prozradí lesní nebo zahradní škůdce?
  4. Jaký typ stop určuje pohlaví nebo stáří zvířete?

Bádejte:

Chcete jít víc do hloubky stop? Jste učitel/ka nebo máte domácí školu? Stopování lze výborně uplatnit jako téma do prvouky. Stáhněte si vypracovanou badatelskou lekci Stopy ve sněhu od BADATELŮ.


Tip jak se ven vybavit: Zkuste dětem dát nějaký přiměřený batůžek nebo tašku. Ve svém vlastním zavazadle mohou nést náhradní oblečení, svačinu a pití, pomůcky na hry nebo svého oblíbeného plyšáka.. Vlastní batůžek pro děti může znamenat, že už je berete za velké a samostatné. Chci další tipy, jak se ven vybavit.



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru