Záhadný hlas za vraty záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi.
„Rito, pojď sem! Rito, pojď sem!“ ozval se silný mužský hlas.
Tady někdo venčí svého domácího mazlíčka? Trochu jsem se zarazila a dál čekala ve dvoře vlašimského ekocentra na příchod někoho povolaného. Když se po chvíli za vraty ozval stejný hlas znovu a s neskrývanou úlisností mě se slovy „ahóóój“ vítal, myslela jsem, že si ze mě někdo dělá legraci. Jsem Mariana Zbořilová z programu GLOBE, píše se rok 2007 a právě jsem se ocitla na praxi v Záchranné stanici pro živočichy ČSOP Vlašim.
Strávit několik týdnů v Záchranné stanici pro živočichy, bylo pro mě jedinou možností, jak splnit povinnou „praxi v instituci“ během studia na vysoké škole.
Díky praxi a dobrovolnictví ve Vlašimi jsem zažila situace, na které jen tak nezapomenu. Například jsem hodiny naháněla zraněnou srnu po lese. Užila jsem si báječnou projížďku autem s tchoři, za účelem najít ideální prostředí k jejich vypuštění do volné přírody. Zásadní vzpomínky mám na dvoudenní práci v bahně, kdy jsem spolu s dalšími pracovníky stanice zachraňovala z vypouštěného rybníku stovky škeblí rybničných.
Během praxe v záchranné stanici se člověk naučí třeba to, že si na jaře musíme dát pozor, abychom v přírodě nesebrali mládě, které naši pomoc opravdu nepotřebuje. Mláďata zajíců a malá srnčata tiše sedí v trávě a čekají na příchod své maminky, která jim jen shání něco k snědku. Kdybychom takové mládě z přírody vzali, a pak je vypustili zpátky, matka by na nich ucítila lidský pach, a už by je zpět k sobě nepřijala. Mládě pak musí lidé odchovat v zajetí, což není vůbec jednoduché.
Při nálezu zraněného zvířete nebo opuštěného mláděte vždy co nejdříve kontaktujte nejbližší záchrannou stanici. Jde o akutní případy, kdy je třeba IHNED TELEFONICKY konzultovat další postup. Seznam záchranných stanic v ČR včetně informací, jak se zachovat, když v přírodě naleznete opuštěné mládě nebo zraněné zvíře najdete na webových stránkách ZVÍŘE V NOUZI. Přehledný článek na toto téma publikoval také Ekolist.
V záchranné stanici ve Vlašimi dnes zůstávají jen trvale handicapovaná zvířata; příjem, léčba i rekonvalescence živočichů probíhá nedaleko obce Pavlovice. Ti, kteří se nemohou vrátit do volné přírody, žijí v nově zrekonstruované vnitřní zahradě ParaZOO - trochu jiná ZOO, kterou stojí za to navštívit. Dalším cílem výletu v blízkém okolí může být Vlašimský park v sousedství ekocentra nebo bájný vrch Blaník. Z Prahy se do Vlašimi dostanete za hodinu.
Pochopila jsem to hned, když se poprvé otevřely vrata na zahradu. Ve stanici chovali taky dva trvale handicapované krkavce. Jeden dříve patřil majiteli pejska. Krkavec uměl na domnělého mazlíčka nejen zavolat jménem, ale taky dokázal opravdu věrohodně štěkat.
Mariana z GLOBE