Jen tak si vylézt na strom

Kdy jste naposledy vylezli na strom? A jak jsou na tom vaše děti?

Jen tak si vylézt na strom
Vloženo Od   Tags: učíme se venku

Lezli jste jako děti po stromech?  Vsadím se, že určitě!

Já se mezi zkušené stromolezce neřadím. Jeden z mála lezeckých stromů mého dětství byla třešeň v opuštěné zahradě, kam jsme si chodili hrát s partou dětí z naší ulice. Pro sladké májovky bylo nutné vyšplhat až do koruny stromu, ze země jsme na ně nedosáhli.  Dostat se nahoru ale nebylo úplně jednoduché, vyžadovalo to určitou dávku obratnosti.  Dobře si pamatuji ten pocit vítězství, když se mi poprvé podařilo vyšplhat na třešeň bez pomoci.

A co vaše děti, lezou rády po stromech? Dovolíte jim to?

Naše sedmiletá Julie má lezení v duši. Postupně si odškrtává stromy na naší zahradě. Ve čtyřech letech vylezla na buk, pak na višeň a při focení pro tento článek se přes provazový žebřík dostala i na vysokou třešeň (prý se to ale ještě nepočítá, protože jsem jí přidržovala provazový žebřík, aby se mohla vyšvihnout na první větev).  Tak už jen ořech a má je všechny.  Ráda jí tu nadzemní posilovnu dopřávám, přestože mi občas tuhne krev v žilách. Obzvlášť když testuje ty nejtenčí větve a leze výš a výš, to si neodpustím starostlivé poznámky: „Nelez tak vysoko! Buď opatrná!“

Může se zdát, že lezení po stromech k dětství neodmyslitelně patří.  Pro dnešní děti je tu ale trochu jiná realita. Během jedné generace došlo k znepokojujícímu posunu. Děti tráví mnohem více času vevnitř než venku. Nezažívají stejnou svobodu hry, jakou jsme zažívali my, když jsme byli dětmi. Z jejich dětství se čas pro volnou hru venku postupně vytrácí.

Záleží na tom? (1)

Dětství je životní období, kdy děti získávají velké množství zkušeností a znalostí prostřednictvím hry.

Tím že se děti setkávají s „výzvami“ přírodního prostředí jako je: lezení po stromech, balancování na kmenech nebo houpání na větvích, vyvíjejí si základní životní kompetence a upevňují si smysl pro „já to dokážu“. Jistěže se při takových aktivitách nelze vyhnout boulím a modřinám. Jestliže však vytěsníme z dětského života výzvy jako je právě lezení po stromech, pak o mnohé přicházíme.

Čas strávený hrou venku je pro nás totiž všestranně přínosný. Píšeme o tom na naší stránce důvodů, proč chodit ven

Jaké benefity nám vlastně lezení po stromech přináší? (2)

  • Strom je přírodní posilovna pro vaše paže a nohy. Při lezení mimo jiné používáte skupiny svalů, které při jiných sportovních aktivitách obvykle nepoužijete.
  • Probudíte všechny své smysly. Cítíte, jak se s vámi strom hýbe, jak se mezi listy prohání vítr, jak to šustí. Zblízka prozkoumáte strukturu kůry na kmeni a větvích.
  • Strom je živý organismus, jeho koruna je ideální místo pro relaxaci a meditování.
  • Stromy jsou všude! Vhodný lezecký strom najdete na vaší zahradě, v parku nebo v blízkém okolí.
  • Na stromy se dá lézt v každém ročním období. V létě vám olistěné větve poskytnou příjemný stín. V zimě si zas můžete vyšplhat blíž k teplému slunci.
  • Je to zadarmo! Ve srovnání s horolezeckou stěnou, lanovým centrem nebo herními prvky v parku je pořizovací cena stromu minimální a taky vás nemusí trápit náklady na údržbu.

Takže šup, zaklapnout počítač a utíkejte ven. S lezením na stromy můžete totiž začít v každém věku anebo se k němu kdykoliv vrátit společně s dětmi nebo bez nich.

Alice z JDĚTE VEN


Tip, jak se ven vybavit: Jděte příkladem. Nebojte se zapojit do dětské hry. Odhoďte zábrany a sami hledejte zajímavé oblázky, přivoňte ke květinám, zaposlouchejte se do šumění v korunách stromů nebo dovolte berušce chodit po vaší ruce. Možná zjistíte, že vás to stále baví a obohacuje. Chci další tipy, jak se ven vybavit. 


Použité zdroje:
(1) http://www.letthechildrenplay.net/2010/06/let-them-climb-trees.html
(2) http://treeclimbing.com/index.php/climbing/benefits

 



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru