Ve škole za školu

Jak se bádá malým průzkumníkům třeba i v srdci Prahy.

Ve škole za školu
Vloženo Od  

Naší vášní je badatelství. Naše základní vybavení - lupa. Náš revír - příroda.

Nemusíme za ní nutně jezdit na Šumavu nebo do Amazonie. Brada nám padá úžasem i při bádání na kousku zeleně uprostřed Prahy. Tohle velkoměsto je totiž mnohem víc, než spleť betonu a asfaltu. Hnízdí zde tolik krahujců, jako v žádném jiném městě Evropy. V leckterém potoce si ve svých schránkách z kamínků lebedí larvy chrostíků, čímž nám dávají vědět, že tamější voda je opravdu čistá. A jinde lze při troše štěstí vystopovat lišku.

Kdo jsme, že tohle všechno víme? Jsme děti ze základních škol, které spolu bádají v kroužku Malý průzkumník přírody. Zatímco ze školy na výpravy obvykle vyrážíme čisťouncí, zpátky se vracíme s rukama špinavýma od hlíny a kolena se nám zelenají od trávy. Sem tam se najde i mokrá bota.

To jsou ale jen naprosto nepodstatné důsledky toho nejlepšího, co můžeme po škole dělat - jít ven!

A jak jsme vlastně přišli na to, že v našem „revíru“ řádí liška? Prostě jsme jednoho dne našli na zemi hovínko. Neubránili jsem se, všichni jsme ze sebe okamžitě vyrazili sborově „fůůůj“. V Praze je totiž takových hnědých nadělení spousta. Ale když na něj narazíte v lese nebo na louce, je docela pravděpodobné, že jedná o stopařský poklad.

Stačilo si trochu podrbat naše zvídavé hlavy. Překonali jsme odpor a podívali jsem se na hovínko pozorněji. Nebylo příliš veliké, ale králičí bobek by do něj co do velikosti měl hodně daleko. Byl v něm vidět sem tam chlup a taky pár ovocných pecek. Mrkli jsme se na sebe navzájem a pak zpátky na hovínko. A pořád nevěděli, co si o něm myslet. Leželo nehnutě a vyjímalo se na vyvýšeném středu lesní cesty. Aha! Vždyť právě lišky rády takto trousí na vyvýšená místa, aby si vyznačily své lovecké území. O tom, že lišky často žijí ve městech, jsme už slyšeli mnohokrát. Ale není nad to najít pro to vlastní a opravdové důkazy!

Kroužek Malý průzkumník přírody vstupuje v říjnu 2015 už do druhého roku svého fungování. Na stránkách www.malypruzkumnikprirody.cz. se o něm můžete dozvědět více. Naleznete tam mimo jiné seznam škol, na nichž se lze na kroužek přihlásit. Pokud v seznamu vaši školu nenajdete, ozvěte se nám, rádi u vás kroužek otevřeme.

Barbora Janečková, Ekodomov 

Zdroj fotografie: Archiv EkodomovCo dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru