Hostina pro ptáky

…a příležitost pro malé i velké pozorovatele.

Hostina pro ptáky
Vloženo  

Pozorovat ptactvo je radost, takže není divu, že se snažíme přilákat ptáky co nejblíže k nám. Krmítka jsou pro pozorování ptáků jako dělaná. A není to žádný moderní vynález. Velký rozmach přikrmování se datuje od 19. století. Na přínos krmení ptáků ale nejsou jednoznačné názory. Někteří odborníci tvrdí, že krmení zvyšuje pravděpodobnost přežití přezimujících druhů, jiní dokazují, že ne vždy je to pro dobro věci a může to působit i problémy například při jarním páření. A někteří dokonce tvrdí, že je dobré přikrmovat ptáky celoročně.

Naše krajina a prostředí měst jsou tak přeměněné, že se zdá, že je regulérní ptáky v zimě přikrmovat, protože přirozené zdroje potravy jim vlastně likvidujeme. Ve městech se při výsadbě nemyslí na to, aby stromy a keře měly plody vhodné v zimě pro ptáky. Trávníky se pokosí nakrátko a ptáci nemají k dispozici semeníky trvalek a letniček, kde kromě semen mohou najít i hmyz, který zde hledá úkryt.

Vyrobte si krmítko pro ptáky

Co budete potřebovat?

  • Květináč, hrníček, ruličku od toaletního papíru nebo borové či smrkové šišky.
  • Hovězí tuk.
  • Provázek, klacík nebo tyčka od nanuku.

Jak na to?

V kastrůlku rozehřejte tuk a do něho zamíchejte semínka nebo drcené ořechy. Na vybranou nádobu nebo materiál navažte provázek, aby se dalo krmítko pověsit. Nádobu s provázkem naplňte tukovou směsí, nebo do tukové směsi ponořte navázané šišky, či pomažte na ruličky od toaletního papíru. Do hrnečku nebo květináče ještě před ztuhnutím vsuňte klacík nebo tyčku od nanuku jako bidýlko. Krmítka vyvěste na místa, na která nesvítí slunce, aby se tuk nerozpustil, a na místa mimo dosah koček.

Další tipy na výrobu různých krmítek najdete na blogu Veroniky Peslerové nebo na webu programu Učíme se venku.

Můžete si také objednat krmítko jako stavebnici, například na webu Budka jako dárek.

Nezapomeňte, že při krmení je kvalita důležitější než kvantita!

Důležité je, co ptákům na krmítko dáte. Vybírejte pečlivě, protože jinak člověk spíš ublíží než pomůže. A nezapomeňte, že když s krmením začnete, neměli byste v průběhu zimy přestávat.

Co ptákům nabídnout …

  • Nabídněte jim jakákoliv semena: slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepku, semínka bodláků, ...
  • Uvítají nasekaná jádra vlašských a lískových ořechů, můžete přidat i ovesné vločky.
  • Někteří si pochutnají na různých druzích bobulovin (jeřabiny, šípky, plody hlohu či bezu černého), ale i jablka nebo nastrouhanou mrkev. Bobuloviny můžete nasbírat při podzimní procházce a doma je zmrazit či naopak usušit, pak je před podáním znovu namočit.
  • Hovězí nebo skopový lůj, případně kvalitní rostlinný tuk.

… a co jim naopak nedávat.

  • Do krmítka nikdy nepatří sladké, slané, kořeněné, uzené nebo dokonce plesnivé potraviny či přepálený tuk.
  • Nedávejte jim zbytky lidského jídla.
  • Ptáci dobře nepřijímají vepřové sádlo.
  • Nepochutnají si ani na margarínu.

S dokrmováním začněte s prvními mrazíky a končete s ním většinou koncem března, kdy už jsou ptáci schopni získávat potravu z přírody.

Jak ptáky pozorovat a jaké ptačí hry se dají hrát? Inspirujte se na webu Učíme se venku. Všechny tipy najdete na facebooku v příspěvku Ptáci – žijí tady s námi.

A teď už se pusťte do výroby a těšte se, že k vám přiletí druh, o kterém jste ani netušili, že by na vaši zahradu nebo balkon mohl zavítat.

Zapojte se do sčítání ptáků 4. – 6. ledna 2019 organizované Českou společností ornitologickou. Více informací k akci najdete na webu ČSO.



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru