Přidejte hračkám větrný pohon
A plachtíme, tedy jedem. Rádi byste se s dětmi dostali ven, ale ty si, jak na potvoru, zrovna v pokojíku začaly hrát s legem? Jak to vyřešit a nevyrušit je v hraní? Zkuste vzít lego s sebou na zahradu nebo do parku a pusťte se do vědeckého experimentu, při kterém budete společně zkoumat větrný pohon.
Co budete potřebovat:
Sestavte si z lega jednoduchá autíčka, u zadních kol by měla být vyšší, aby se na ně dala dobře umístit plachta. Plachtu přilepte izolepou (vyzkoušejte i přírodní materiály). Nezapomeňte do aut vybrat ty správné pasažéry, kteří zvládnout řízení s větrným pohonem. Děti vám určitě vysvětlí, kdo se na řízení ve větru hodí a kdo by to nedal.
A jdeme závodit! Připravit se, pozor a fouknout! Komu jelo auto dál, kdo fouknul víc? Když bude chuť a čas, můžete se pustit do měření délky jízdy, zkoušet různé povrchy a materiály na výrobu plachet. Závodění lze rychle přesunout na záchrannou misi nebo útěk před větrným tornádem, aby hra byla tvořivější a ne tak soutěživá. Máte-li štěstí na větrný den, vyzkoušejte, jak si s auty poradí vítr.
Pro klid všech účastníků závodu doporučujeme nezaměřovat se tolik na závodění, ale využít hru jako "přenašeč ven" a pak se věnovat jiným aktivitám, jinak radost z tvoření rychle vyprchává v dohadech - kdo má jaká kola, povrch, sklon, velkou plachtu atd. Budete-li chtít opravdový závod, je třeba si pohlídat, že auta mají stejnou konstrukci a shodná kola, protože celý experiment je dost o tření a hlavně terénní kola jízdu dost brzdí.
Větrné lego plachtění je skvělou badatelskou příležitostí, děti si najednou všímají více sklonu, nerovností a překážek v terénu. Pokud jste na zahradě, hodí se vyzkoušet jízdu na prkně. Bádání tak může pokračovat pokusy se sklonem a jeho vlivu na rychlost. Tuto rychlou legohrátku můžete samozřejmě hrát i doma, třeba po večeři s tátou a pořádně se u toho vydýchat.
Další inspirace Mnoho nápadů, jak využít Lego venku, najdete ve výzvě Svobodné hry Vem Lego ven.