Hvězdná přání zimního slunovratu

Tajná pošta do nebe

Hvězdná přání zimního slunovratu
Vloženo  

Slavíte Kračun neboli zimní slunovrat? V dnešní době tento prosvětlený svátek žije tak trochu ve stínu Vánoc a je to škoda. Stojí za to zatáhnout ruční brzdu rozjetého předvánočního kolotoče, nachvíli se zastavit, připomenout si dávné tradice nebo si vymyslet nějaké nové. Letošní zimní slunovrat připadá na 21.12.2017, přichází přesně v 17.29 hod ve společnosti paní Zimy, která přebírá vládu nad přírodou. Jedná se o nejkratší den v roce a po něm se nám začíná tiše a ochotně vracet denní světlo.

Zabrousíme-li do slovanských tradic, zjistíme, že zimní slunovrat původně souvisel s oslavou Dažboha, slovanského boha Slunce. Nejdůležitějším prvkem, který oslavy provázel, byl oheň. Měl nejen funkci symbolickou, ale zejména ochrannou. Zapaloval se při západu Slunce a musel hořet celou noc.

U hostiny nesměly chybět např. jablka, ořechy, česnek, kulatý chléb nebo oplatka. Noc slunovratu měla magickou moc, země se otvírala a vydávala své poklady, kvetlo zlaté kapradí, zvířata mluvila lidskou řečí. Různě se věštilo, louskaly se ořechy, krájelo se jablko.

Více o zvycích našich předků se dozvíte na webu  Slovanský kruh, Martina Kalendová zde skvěle zpracovala téma slovanských slavností v průběhu roku.
Novodobé oslavy příchodu světla mohou vypadat různě. Nás baví inspirovat se tradicemi, ale taky vymýšlet nové. Některé z nich najdete v článku Od Slunovratu k Novému roku.

Letos jsme si hráli s magií a posílali přání napsaná na papírových vločkách ke hvězdám. Každý má přeci tu svoji jedinou hvězdu, která dokáže plnit přání. Pošťákem přání může být oheň, vítr nebo tajní poslové. Záleží na podmínkách a času, který chcete hraní věnovat.

Co budete potřebovat:

  • papírové vločky 
  • tužka
  • oheň nebo svíčka

Jak na to:

Vystříhejte z papíru jednoduché malé vločky. Papírové čtverečky přeložte po úhlopříčce, aby vám vznikl troujhelník. Stříhání je snadné, zvládnou ho i mladší děti, které už umí pracovat s nůžkami. 

Na vločky napište nebo nakreslete malá i velká přání pro svou hvězdu. Mohla by to být tentokrát ta, která se nedají koupit. Co byste chtěli příští rok prožít? Jak byste se chtěli cítit? S kým byste se rádi potkali? Jakého zlozvyku byste se chtěli zbavit nebo jaký dobrozvyk byste rádi začali dělat? Děti mohou domalovat symboly pro štěstí, lásku, dobrodružství…..

HVĚZDNÁ POŠTA

Máte zahradu a možnost udělat si malý ohýnek a slunovratovou hostinu? Vločky naházejte obřadně do ohně a dým už se postará o zaslání přání k hvězdám do nebe. Nebo si vemte jen velkou zavařovací sklenici, zapalte v ní svíčku a vločky postupně spalte (buďte opatrní a raději mějte po ruce lahev s vodou).

Jde to i bez ohně. Vločky schovejte na nějaké tajné místo, do kůry kmene nebo je zavěste na strom. Větrný pošťák nebo skřítek si přání přečte a zanese je do nebe. 

Jde vynechat i vločky. Nic nemusíte psát, stačí fouknut svá tajná přání do lodiček ze skořápek.

Tip navíc: Advent může nabídnout čas plný úkolů, ale i hraní. Záleží na tom, co si vybereme. Inspiraci na hravý adventní čas a dárky na poslední chvíli najdete na webu Svobodné hry.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru