Rozkvetlé vázičky

Naplňte vázičku barvami!

Rozkvetlé vázičky
Vloženo  

Co budeme potřebovat

kus kartonu např. z krabice, řezací nůž a podložku, tužku, tempery na vybarvování vázy

 

1 Výroba

Na kus kartonu (stačí např. 20x15 cm) si předkreslíme vázu s místem na kytici, kde uděláme několik křížků v rovnoměrné vzdálenosti od sebe. Křížků by mělo být cca 10-30, záleží jak velkou kytici chceme tvořit. Vázu pak vyřízneme řezákem a prořízneme také křížky. Vázu pak můžeme vybarvit nebo jinak ozdobit.

2 Plnění váziček

Váza je hotová, jdeme ji vyzkoušet! Utrhneme květinu, vybereme si, kam ji chceme umístit a stonek protahneme dírkou. Pro snazší protahování lze díry zvětšit hrotem tužky. Při trhání květin je dobré myslet na to, abychom něco nechali také včelkám a jiným hmyzáčkům. Trháme jen květiny, kterých je v okolí dost a nejsou chráněné. Pokud chceme své vázičky naplňovat opakovaně, můžeme si z vyndaných květů udělat hromádku a používat je znovu v nových kombinacích.

3 Nové výzvy

Až si děti vyzkouší, jak se vázička plní a užijí si volné aranžování, můžeme se pustit do různých úkolů, např. vytvořit kytici tak, aby:

  • se nám co nejvíc líbila
  • v ní bylo co nejvíc druhů květin
  • v ní bylo co nejvíc barev
  • byla barevně (druhově) rozdělená na poloviny, třetiny, čtvrtiny atd.
  • v ní bylo např. 3x6 pampelišek, 3x4 sedmikrásek apod.
  • jeden vytvoří polovinu kytice a pak předá druhému - ten musí kytici symetricky doplnit
  • vymyslíme vlastní výzvu

Do jedné vázičky můžeme také sbírat květiny, které potkáme cestou ze/do školy nebo na výletě. Jaké druhy tu rostou? Jak se proměňuje skladba květů - co nasbíráme v dubnu, v květnu, v červnu a co na podzim? Můžeme si kytici pokaždé vyfotit nebo zapsat, co v ní bylo, a porovnat.

 

 



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru