Domeček na přání

Stavění domečků jako výzva pro každého

Domeček na přání
Vloženo  

Stavění domečků pro skřítky zná asi každý. Co kdyby ale tentokrát skřítci měli speciální přání? Třeba seznam toho, co chtějí v domečku mít. Možná to do hry přinese nové výzvy a zaujme i toho, kdo by jinak těžko hledal inspiraci.

Jak na to

Můžete třeba připravit dopis, ve kterém skřítci dětem popíší, co by ve svém vysněném domečku chtěli mít. Nebo si děti mohou připravit takové "seznamy přání" navzájem.

Pokud chcete zapojit různé typy dětí, zkuste udělat "zadání" co nejrozmanitější:

Někoho zaujmou konstrukční výzvy, jako třeba postavit rozhlednu, balkon, most, výtah...

Některé děti rády v okolí hledají konkrétní věci, bude je bavit třeba shánět sbírku hezkých kamínků, březovou kůru na střechu nebo různé druhy mechů do mechového záhonku,

Jiné děti rády pečují, bude je bavit skřítčí hnízdečko zkrášlovat a vyrábět ozdoby, případně třeba hezky nastrojit jídelní stůl či rovnou přípravit hostinu.

Dětská fantazie si jistě snadno poradí s "klasickými" i méně obvyklými objednávkami. Možná budou chtít skřítci zahrádku, možná bazén, nebo třeba postel s nebesy, vanu, trampolínu, tobogán, venkovní grill, skleník, malé hospodářství... a jistě přijdete s vlastními nápady. Je ale lepší vybrat přání jen pár.. aby se děti necítily pod tlakem, "co všechno musí zvládnout postavit".

Zatímco některé děti ocení, že mají "jasné zadání" a mohou skřítkům plnit konkrétní přání, jiné rády přichází s vlastními nápady. Měli bychom tedy ve hře nechat dostatek volnosti. Můžeme také do seznamu přání doplnit méně určité věci jako třeba "překvapení".

A samozřejmě není pořeba nijak kontrolovat ani hodnotit, co nakonec děti postaví či nepostaví. Skřítčí přání slouží jen jako pozvání do hry a nejdůležitější je, aby si ji děti užily - po svém.

 

Na závěr můžete nechat skřítky ve vysněném domečku zabydlet, děti mohou uspořádat komentovanou prohlídku nebo kolaudační párty. Nebo naopak připravený domeček tiše opustit a rozvíjet představy, jak asi skřítci vypadají a co budou říkat, až dům objeví.

 

TIP

Se staršími dětmi můžete vyzkoušet i variantu popsanou na blogu Učíme se venku: Skřítkovská realitní kancelář, kde se děti stávají majiteli realitní kanceláře či stavební firmy a musí reagovat na poptávku na trhu s nemovitostmi. Za nápad děkujeme Markétě Zajícové z Lipky.



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru