Drak, velbloud nebo princezna?

Hledejte roztodivné tvary v kůře borovice

Drak, velbloud nebo princezna?
Vloženo  

Hledali jste někdy zvířata, předměty nebo pohádkové postavy v mracích? Zkuste tentokrát vyrazit společně do lesa a hledat roztodivné obrázky v kůře borovice.

Co budete potřebovat?

  • místo, kde rostou borovice,
  • barvy - voskovky, akvarelky, měkké pastelky, případně fixy

 

Jak na to?

Hledání kůry
Nejdřív bude potřeba najít zdroj té správné kůry. To může být samo o sobě pěknou výzvou na výlet, zároveň to ale není nic složitého. Nejlépe funguje kůra borovice lesní (poznáte ji podle oranžové horní části kmene), ale zkusit můžete i jiné druhy borovic nebo třeba modřín. Tyto stromy jsou v lesích hojné. Kůru neloupejte přímo ze stromu – postačí malé kousky odpadlé na zem, které beztak nabízí nejlepší tvary.

Pak už stačí jen hledat a popustit uzdu své fantazii. Ponorka, vzducholoď, žirafa nebo třeba hrad? Každý může v kůře vidět něco jiného a to je právě to nejlepší. Můžete si navzájem ukazovat, co vás napadlo a proč. A hlavně, pomocí pastelek si můžete pár vybraných kousků dotvořit.

Kreslení
Zdobení kůry je nenáročné a můžeme se do něj pustit přímo na místě. Nebo si samozřejmě lze sesbíranou kůru donést domů. Aby tvary vynikly, je dobré z okrajů kůry opatrně otrhat tenkou průsvitnou slupku. Můžeme ji ale také nechat třeba tam, kde budou oči nebo okýnka. Proti slunci totiž krásně vynikne.

Pro kreslení na kůru se nejlépe osvědčily akvarelové pastelky nebo voskovky a měkká tužka. Pro zvýraznění detailů lze použít i tenký černý fix.

TIP
S nakreslenými postavičkami, zvířátky či předměty můžete uspořádat výstavku, zahrát si divadlo nebo je zapojit do hry. Když dětem necháte čas a prostor, vymyslí si často své vlastní hry, úžasné scénky nebo nová dobrodružství.

 

Další inspirace

Kůrové obrázky můžete využít pro spoustu dalších her a cvičení, třeba podobně jako kamínky v lekci Učíme se venku Kameny, které mluví.

A kdo má přecijen radši klasiku, může hledat tvary v mracích.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru