Mikrovýlet

Výprava do fantastického světa, který nám leží přímo u nohou. Vyzkoušejte se na svět podívat z pohledu malé breberky.

Mikrovýlet
Vloženo  

O čem hra je:

Příroda je plná zázraků, velkých, ale i úplně malých. Zavřete oči a představte si nějakého malinkého živočicha, ve kterého byste se rádi na mikrovýletě proměnili. Už jej vidíte? Pokud ano, tak se můžeme spolu s ním vydat na cestu. 

Příprava:

  • Lupa (není podmínkou)

Jak na to: 

Najděte si zajímavé místo na pozorování. Může to být kousek travnaté plochy, starý pařez v lese, živo je i pod kameny nebo v potoce či rybníce. Pozorujte okolí pomocí lupy (nebo bez ní).  Důležité je se moc nehýbat a být potichu. Soustřeďte se na vše, co se na místě děje a co se mění.  Poslouchejte také zvuky, které mohou z místa vycházet. Příroda vaši trpělivost odmění a pustí vás nahlédnout do svého mikrosvěta.

Chtěli byste se více vžít do „kůže“ malého živočicha? Můžete podniknout mikrovýlet v leže břiše stejným způsobem jako třeba mravenec. Pomalu se plazte, hlavu nezvedejte více než 30 cm nad zem a pozorujte okolí, sousedy (jak vypadají, co dělají, s kým se potkávají), povrch půdy (materiály, vlastnosti) či jakékoliv další zajímavé úkazy.

Ptejte se:

  1. Jaká je krajina, kterou pozoruješ?
  2. Jaké živočichy vidíš? Co dělají a na čem a si pracují a jak tráví svůj den?

Tip navíc:

Po skončení pozorování si každý vezme papír, podložku, tužku a pastelky. Úkolem je vytvořit krátký komiks, který vypráví příběh toho, co na zemi pozoroval. V komiksu vystupují tvorové, které jste potkali, je v něm znázorněna „krajina“, kterou jste viděli, a situace, kterou jste pozorovali nebo která se podle vás mohla odehrát. Sdílejte svoje vzrušující příběhy! Koho se chystal sezobnout kos? Kdo málem spadl z muchomůrky?

Jděteven.cz fakta: Rozvoj kreativity u dětí zajisté souvisí především s vhodnými činnostmi, které kreativní přístup podporují, a tedy i s výbavou a schopnostmi jejich průvodce. Zdá se však, že venkovní přírodní prostředí je pro rozvoj kreativivní hry u dětí vhodné samo o sobě. Podívejte se na další fakta zde.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru