Výprava do fantastického světa, který nám leží přímo u nohou. Vyzkoušejte se na svět podívat z pohledu malé breberky.
O čem hra je:
Příroda je plná zázraků, velkých, ale i úplně malých. Zavřete oči a představte si nějakého malinkého živočicha, ve kterého byste se rádi na mikrovýletě proměnili. Už jej vidíte? Pokud ano, tak se můžeme spolu s ním vydat na cestu.
Příprava:
Jak na to:
Najděte si zajímavé místo na pozorování. Může to být kousek travnaté plochy, starý pařez v lese, živo je i pod kameny nebo v potoce či rybníce. Pozorujte okolí pomocí lupy (nebo bez ní). Důležité je se moc nehýbat a být potichu. Soustřeďte se na vše, co se na místě děje a co se mění. Poslouchejte také zvuky, které mohou z místa vycházet. Příroda vaši trpělivost odmění a pustí vás nahlédnout do svého mikrosvěta.
Chtěli byste se více vžít do „kůže“ malého živočicha? Můžete podniknout mikrovýlet v leže břiše stejným způsobem jako třeba mravenec. Pomalu se plazte, hlavu nezvedejte více než 30 cm nad zem a pozorujte okolí, sousedy (jak vypadají, co dělají, s kým se potkávají), povrch půdy (materiály, vlastnosti) či jakékoliv další zajímavé úkazy.
Ptejte se:
Tip navíc:
Po skončení pozorování si každý vezme papír, podložku, tužku a pastelky. Úkolem je vytvořit krátký komiks, který vypráví příběh toho, co na zemi pozoroval. V komiksu vystupují tvorové, které jste potkali, je v něm znázorněna „krajina“, kterou jste viděli, a situace, kterou jste pozorovali nebo která se podle vás mohla odehrát. Sdílejte svoje vzrušující příběhy! Koho se chystal sezobnout kos? Kdo málem spadl z muchomůrky?
Jděteven.cz fakta: Rozvoj kreativity u dětí zajisté souvisí především s vhodnými činnostmi, které kreativní přístup podporují, a tedy i s výbavou a schopnostmi jejich průvodce. Zdá se však, že venkovní přírodní prostředí je pro rozvoj kreativivní hry u dětí vhodné samo o sobě. Podívejte se na další fakta zde.