Hladové zimní menu

Zvířata vyrážejí na piknik každý den

Hladové zimní menu
Vloženo  

Zdá se vám, že letošní zima na nás byla, řekněme, mírnější? Zvířata, kterým už pomalu a jistě docházejí zásoby, by s vámi nesouhlasila. Na zimní piknik vyrážejí každý den, ale najít něco kloudného k snědku začíná být na konci zimy náročný úkol.

Půda je často zmrzlá nebo sněhem pokrytá. Stromy většinou holé, červíci zalezlí. No je to prekérní situace. Pravda, lidé se zvířátkům často snaží přilepšit, když ví, jak na to. Ale co když jsou krmítka nebo krmelce prázdné a podzimní zásoby došly? Na čem si chlupáči a opeřenci v zimě pochutnávají nejlépe zjistíte, když se do zvířat úplně vžijete.

Co budete potřebovat:

  • ostříží zrak
  • krabička nebo košíček na úlovky

Jak na to:

Představte si, že jste se stali divokým zvířátkem. Vydejte se ven shánět potravu jako veverka, srnka, zajíc, sýkorka nebo kos. Užijete si více legrace, když si vymyslíte i jednoduchý zvířecí kostým. Co třeba zaječí nebo veverčí ouška?

Pátrat po potravě můžete téměř kdekoliv, ve městě i v lese. Nezapomeňte, že zvířata na zimu často mění svůj jídelníček a vystačí si s tím, co je zrovna k mání. Když na nějakou potravu narazíte, odeberte si vzorek do košíčku nebo do krabičky.

Na závěr výpravy uspořádejte hladový piknik. Úlovky vyskládejte na pařez nebo na jiné vhodné místo. Vše si prohlédněte a řekněte si, kdo by si na nich mohl pochutnat. Dobroty můžete na místě zanechat pro nedočkavé strávníky a při další procházce zkontrolovat, jestli jim váš piknik chutnal.

Na co se zaměřit?

Obejděte stromy a keře, které byly na podzim obsypané plody. Na větvích ptačího zobu, hlohu, rakytníku, pámelníku, jeřábu, dřišťálu nebo jalovce mohly zůstat bobule, na nich si pochutnají zejména ptáci. Na šípkách plných vitaminu C si v zimě smlsne i liška.

Pod stromy by se při troše štěstí daly najít ořechy, žaludy nebo kaštany a do chudého zimního jídelníčku určitě patří semena šišek. Schválně, najdete šišky, které nesou jasné známky toho, že si na nich už někdo pochutnával?

Když na stromech ani pod nimi zrovna nic není, co třeba vyhrabat kořínky a zvadlou trávu, nebo ohlodat pupeny, kůru a případně se naládovat jehličím? No, už aby bylo jaro, že?

A co zvířátka, která se raději krmí červíky, larvami a hmyzem? Takový datel nebo strakapoud celou zimu pilně pracuje, ťuká a ťuká. A co vlastně hledá? Tučné larvy a kukly ukryté hluboko ve štěrbinách kůry stromů. Jste-li v lese, zkuste se zaposlouchat, uslyšíte jejich ťukání?

Ptejte se:

  1. Mají zvířátka v zimě dostatek potravy?
  2. Co tvoří jejich zimní jídelníček?
  3. Jak jim můžeme přilepšit?
  4. Co určitě nepatří do krmelce a do krmítka?
  5. Co zvířátka dělají proto, aby přežila mnohdy i tuhou zimu?

Máte-li chuť pustit se do dalších her, vyzkoušejte Zmrzlý piknik.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru