Bojové hry

Hravým bojováním se učí všechna savčí mláďata.

Bojové hry
Vloženo  

Sledujte mláďata (a nejen ta savčí), kolik času se perou, okusují, jsou v jednom chumlu. Svobodná bojová hra u mláďat rozvíjí řadu dovedností, nejen jejich vytrvalost, odolnost, schopnost improvizace.

 

NIC K TOMU NEPOTŘEBUJETE

Stačí si lehnout a vaše mláďátka vás rychle objeví a už jsou na vás. Pak stačí jen chytat, objímat, jemně strkat, lochtat (pokud to nikomu nevadí), jakož i okusovat. Cokoli je vám všem příjemné.

Nebo zkuste z koberce či kusu trávníku udělat zápasnický ring, kleknout si na kolena a zápasit, kdo koho položí na lopatky. Někdy prohrajte, někdy vyhrajte. Můžete u toho hodně hlasitě komentovat. "Já už nemůžu. Ufff." "Já tě roztrhnu na deset kousků, jen se k tobě dostanu!" Cokoli bude podporovat hravou bojovou i bezpečnou atmosféru. Jde o vyplavení adrenalinu, ale i endorfinů.

HLEDEJTE SVÉ HRANICE

Ze začátku je třeba objevovat a vzájemně si vymezovat své osobní hranice. Co komu sedí, co ne. Občas něco přeženou děti, občas vy. I to k tomu patří. Jinak hranice neobjevíte. Ukazujte dětem, jak dát bezpečně najevo, že vám něco vadí.

Pokud někoho nechtěně kopneme, bouchneme, i to se v zápalu boje stává. Krátká přestávka, trocha pozornosti a jdeme znovu do toho.

 

BOJOVÉ HRY VENKU

ZBRANĚ

Někdy jim stačí klacek, papír, šiška a jejich představivost vykouzlí pušku, kanón, granát. Jindy mají chuť vyrábět zbraně opravdovější. Pohlídejte, ať nemají ostré hrany nebo špičaté konce, kterými by šlo skutečně zranit. Pro nejmenší můžete vyzkoušet např. podkolenku naplněnou vlnou, kartonový meč a štít, ať se mohou zapojit. Hravé zbraně nemají cíl opravdu zranit, jsou to symboly, které nám dovolují lépe si užít hru.

POHYBLIVÝ TERČ

Vytvořte si pohyblivý terč, ten od vás chce víc přesnosti, obratnosti, opatrnosti. Stačí třeba kus dřeva zavěšený na větvi. Dá se do něj trefovat z dálky nebo vyzkoušet i „boj na blízko“.

NIČENÍ

Nechte je občas něco zničit. Je to nejen uvolnění tlaků, ale i silná badatelská cesta. Běžte ven, tam je materiálu k ničení dost. Samozřejmě vybírejte tak, aby to nikomu a ničemu neškodilo - suchá tráva, kameny, větve, led, písek. Často vzniknou nové bojové hry.

BOJ VE FANTAZII

Často jim stačí jen svobodný prostor a čas. Jejich představivost zajistí vše další. Bojové scény, protihráče, zachráněné jednorožce. Děti jsou odborníci na hru, i tu bojovou. Důvěřujme jim.

Autorka textu a fotografií: Justina Danišová

Celý článek a další inspiraci naleznete na jejím webu Svobodná hra.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru