Rok se stromem

Zapojte se do celoročního pozorování stromů. Vyberte si svůj strom a poznejte jeho život.

Rok se stromem
Vloženo   Příloha ke stažení

Určitě jste někdy viděli sérii fotek nebo obrázků, které zachytily stejný strom ve čtyřech ročních obdobích. Stromy jsou výbornými objekty pro pozorování a změny, kterými prochází od jara do zimy, jsou tak výrazné, že je nemůže přehlédnout. Máte svůj oblíbený strom a chtěli byste se o něm dozvědět víc? Připravili jsem pro vás pozorovatelskou výzvu, díky které se svým stromem seznámíte v maximálním detailu.


Foto I joiseyshowaa / Flickr, Licence CC BY-SA 2.0 I Některá práva vyhrazena

1. JAK ZAČÍT

Jděte ven a vyberte si strom, který se vám líbí a je pro vás zajímavý! Možná se jako rodina shodnete na jednom nebo si každý najde svého oblíbence. My jsme si vybrali strom na naší zahradě a to hlavně proto, abychom to měli blízko a dokázali si všimnout i malých změn, kterými strom prochází. Ale klidně to může být strom na vaší ulici, u školy, na náměstí nebo v blízkém parku. Myslete na to, abyste se k němu jednoduše dostali a mohli ho pravidelně navštěvovat a zaznamenávat svá pozorování.

2. JAK POSTUPOVAT

ZAČNĚTE ZÁKLADNÍM POZOROVÁNÍM
Zeptejte se dětí, co už o stromu vědí a co by se chtěly dozvědět. Nechte na dětech, ať si sami vyberou část stromu, která je nejvíc zajímá. Zkuste zformulovat a zapsat společně několik "výzkumných" otázek a teprve pak si vezměte na pomoc náš pracovní list.

VYPÁTREJTE CO NEJVÍCE INFORMACÍ
Hledejte v atlasu nebo na internetu. Nemáte-li atlas stromů doma, pak je to vhodná příležitost pro návštěvu do knihovny. Zapojte děti do identifikace typu stromu podle listů, kůry, pupenů….

VYTVOŘTE SI DENÍK
Může to být obyčejný sešit nebo volné listy papíru, které budete vkládat do desek. Pokaždé, když strom navštívíte, zaznamenejte si svá pozorování: zkuste společně najít odpovědi na několik otázek z pracovního listu; vymyslete příběh; nakreslete mapu; cokoliv, co bude děti zajímat a co pomůže rozvíjet téma stromu. Nebo si jen  sedněte pod strom a užívejte si jeho společnosti. 

NAVRHNĚTE SPOLEČNĚ ČASOVÝ PLÁN
Plán nemusí být detailní, nicméně je vhodné mít několik pevně stanovených termínů, kdy se na strom zajdete podívat, vyfotíte ho nebo zapíšete nová pozorování do deníku. Motivační je zaznamenat zásadní změny, které během roku nastávají (první list, květ, plod...). Vytvořte si třeba nový rodinný rituál a navštivte svůj strom vždy první den/týden nového ročního období. Zapište si termíny do rodinného kalendáře, ať na ně nezapomenete nebo si dejte upomínku do telefonu.

3. JAK VYTRVAT

Nebuďte zklamaní z pomalého tempa. Je pravděpodobné, že nestihnete vše během několika „sezení“. To je v pořádku. Pamatujte na to, že se jedná o celoroční projekt a vůbec nevadí, když v něm budete pokračovat i v dalším roce. Důležité je, že svůj strom lépe poznáte a naučíte se nové věci.

A hlavně, že vám společný rodinný projekt přinese krásné zážitky venku v přírodě.


Stáhnout pracovní list


Jsme zvědaví, jaký strom jste si vybrali pro vaše pozorování. Budeme rádi, když se s námi podělíte o fotku nebo obrázek vašeho stromu. Přidejte fotku s krátkým komentářem jako příspěvek na facebook JDĚTE VEN nebo ji pošlete mailem na alice.jiraskova@terezanet.cz. Těšíme se!


SOUTĚŽ  o kalendář Energie v přírodě 2016

 

Pošlete nám emailem na alice.jiraskova@terezanet.cz do 14.1.2016 vyfocené deníkové záznamy o vašem stromu.

Povinný obsah zaslané ukázky deníku

  • titulní strana deníku;
  • fotografie nebo namalovaný obrázek vybraného stromu s popiskem;
  • ​minimálně 4 zpracovaná témata z pracovního listu;
  • minimální rozsah ukázky deníku 2-3 stránky A5 (stránky mohou být oskenované nebo vyfocené);
  • k fotkám deníku připojte do emailu krátký příběh o tom, proč jste si strom vybrali.

Ukázku deníku společně s příběhem stromu nám pošlete na adresu alice.jiraskova@terezanet.cz.

Ze zaslaných deníků vylosujeme 3 výherce, kteří obdrží nástěnný kalendář Energie v přírodě 2016. Soutěž pořádáme ve spolupráci s redakcí časopisu NAŠE PŘÍRODA, která kalendáře do soutěže věnovala. Více informací o soutěži najdete zde.


 



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru