Zimní knihy

Zasněžené stránky plné příběhů a bílé radosti

Zimní knihy
Vloženo Od  

Zima u nás začína v knihovně, kde nejprve lovíme knihy o adventu a Vánocích, které nám pomáhají krátit čas při zdánlivě nekonečném čekání na Štědrý den. Užíváme si ty okamžiky, kdy zapálíme svíčky, zachumláme se společně do deky a ponoříme se do kouzelných vánočních příběhů.

Čertovská magie

Příběh O Čertovi od Pavla Čecha baví úplně všechny věkové kategorie. Pravda, je to maličko delší čtení, ale během dlouhého zimního večera ji zhltnete raz dva. Nejde tu ani tak o souboj dobra se zlem, jak by člověk od knihy o čertovi asi očekával, ale je to typický čechovský, řekla bych, magický realismus. Pokud jeho knihy znáte, budete vědět, co očekávat. Vy ostatní se nechte mile překvapit. 

Vánoční přicházení

Pokud si právě zakládáte kolekci vánočních knih, pak by ve vaší knihovně rozhodně neměly chybět Vánoce od mojí nejoblíbenější autorky Renáty Fučíkové. Na adresu této knihy padlo už mnoho chvály. Já mohu jen dodat, že ji považuji za nejlepší knihu o Vánocích, jaká kdy vznikla. Fantastické ilustrace, srozumitelné texty, zábava a vystřihování pro děti. Navíc vyšla v roce 2017 znovu, takže ji konečně mohou dokoupit i ti, kteří první vydání prošvihli. 

Máte-li rádi interaktivní knihy, tak vás určitě nezklame Čekání na Vánoce s Luckou, Jendou a Martínkem od současné velmi oblíbené ilustrátorky Andrey Popprové. Její knihy děti prostě milují, jistě její tvorbu znáte třeba z časopisu Puntík nebo Sluníčko. 

Pro trošku starší děti potom vřele doporučuji Adventní kouzelný kalendář od Josteina Gaardera. Kapitoly vás provázejí den po dni adventem a každý den si tak můžete přečíst část napínavého (nejen) dětského příběhu. Knihu doplňuje audio kniha, která je překrásně namluvená Markem Ebenem. Můžete si ji pouštět třeba v autě při cestě z práce a školy nebo večer po večeři při svíčkách. 

Laskavým humorem je přímo naditá knížka Mikuláš, Ježíšek, pan Vrána a my od Miloše Kratochvíla. Neznám nikoho, kdo by tuhle knihu nemiloval. 

Zkrácené verze známého příběhu O Louskáčkovi v posledních letech vyšly hned několikrát. Nám se nejvíce zalíbila knížka s ilustracemi od Anne Leysenové, která pohádku podává dojemně étericky a citlivě. 

Jako vrcholnou třešničku na dortu adventu vyhlašuji knihu Zachráněné Vánoce od Lenky Rožnovské. Tuto knihu doporučuji ponechat na Štědrý den a během čekání na večer ji přečíst. Tak krásný, dojemný a laskavý příběh se prostě hodí jen a jen na Štědrý den! Půvabné ilustrace jen podtrhnou atmosféru. 

Kdo chce zavzpomínat na staré dobré časy, ten ať otevře knihu České Vánoce Josefa Lady nebo si prohlédne knihu Bílá zima, popřípadě Ten vánoční čas s ilustracemi od Jana Kudláčka, které já osobně považuji za jedny z nejkrásnějších. Skupina Hradišťan Vám k tomu na CD nahrála krásné písničky a koledy. 

Pokud chcete krásně, bohatě ilustrovaný špalíček s výběrem toho nejlepšího, pořiďte si Vánoční knihu. Naleznete v ní povídky od nejslavnějších autorů, jako je Karel Čapek, Tolstoj, Puškin, Andersen a další.

Bílé radovánky

Ale zima to nejsou jen Vánoce. Protože by mi přišlo velmi žinantní v lednu nebo dokonce únoru číst dětem knihy s vánoční tématikou, dám vám tipy i na další knihy laděné do zimní tematiky.

Marjánčino dobrodružství je krásný, poetický a zachumelený příběh od mé oblíbené secesní autorky Sybille von Olfers. Pravda je, že u této knihy se překlad básní zrovna moc nevydařil, ale ilustrace jsou jako u jejích ostatních knih fantastické, takže si ji rozhodně nenechte utéct. 

Abych nezapomněla i na ty naše nejmenší cvrčky, pro ně tu mám krásné leporelo s prostým názvem Winter od Gerdy Müller. Tato autorka nakreslila krásné knihy ke každému ročnímu období, jsou beze slov, ale říkají vlastně úplně vše. 

Lyže, saně, koulovačka a spol

Začínající čtenáře potěší Mumínek a sníh od Tove Jansonnové (zkrácená verze), Husa Líza a vánoční hvězda od úžasného Petra Horáčka, Lyžníci z plískanic nebo soubor veršů s názvem Bílé od Hynka Viléma

Dvě knížky od pana Kahouna s názvem Chumelení a Knížkový pejsek jsou plné krátkých, milých a hravých příběhů se zimní tématikou. Tyhle příběhy baví děti už zhruba od dvou let a moje děti tyhle knihy zbožňují. 

U nás doma také často čteme Čapkovy pohádky O Pejskovi a kočičce, k zimě se hodí například Jak psali psaní (krásně zasněžená pohádka), Jak to bylo na Mikuláše nebo Jak slavili Vánoce (autorkou je Jana Uhlířová). 

Jak to bylo kdysi

Před rokem také nově vyšla kniha Františka Nepila Štuclinka a Zachumlánek, což je příběh malé slečny, která se o sebe musí umět postarat i v kruté zimě sama. Nebojte, nejde o žádný kurz přežití, ale je to velice pěkný a milý příběh o tom, jak to chodilo za starých časů. Myslím, že vůbec nezaškodí si to s dětmi připomenout. 

V podobném laskavém duchu se potom nese i známá kniha od Astrid Lindgrenové Vánoční příběhy

A když už jsme u zasněžené klasiky, rozhodně bych neměla opomenout Kubulu a Kubu Kubikulu, pohádku, či chcete-li večerníček z mého dětství. 

V zimním čase si rádi přečteme i Čarovnou zimu ze série o Mumincích. Pokud máte i vy rádi tyhle severské tvorečky, určitě vám tuhle knihu nemusím připomínat. 

Jak se mají zvířata v zimě

Příjemně mrazivá je Polární pohádka od Daniely Krolupperové. Vypráví osud a strasti sněhové vločky, díky které poznáme různá zvířata z chladnějšího pólu. 

Když napadne sníh, je to vždy skvělá příležitost vydat se do lesa hledat stopy lesních zvířat. K tomu se hodí i povídání o tom, jak a kde zvířata a rostliny přezimují. Moc hezkým, až poetickým způsobem tato témata představuje například knížka Over and under the snow. Když už jsem zmínila cizojazyčnou knihu, doporučím vám ještě příběh A dot in the snow. Krátký překrásně ilustrovaný příběh z jednoho dne eskymácké holčičky a ledního medvěda. 

A na závěr bych ráda připomenula, jak je důležité nemyslet jen na sebe. Zvířata, která musí přežít zimu venku, to nemají vůbec lehké. Můžete jim pomoci přikrmováním na zahradním krmítku nebo v lese. Krmítko umístěte na vámi dobře pozorovatelné místo a společně pak tvorečky na krmítku určujte a poznávejte, třeba za pomoci příručky s názvem Ptáci našich zahrad. Hezkou zábavu!

O autorce

Veronika Drobná je maminka malého prince a divoženky, která ráda tvoří a múzy ji občas doslova fackují. Miluje knihy, šije a plete oblečení nejen svým dětem, zajímá se o potravinovou soběstačnost a bezodpadovou domácnost. Ráda by dělala svět lepším, zachraňovala tuleně a orangutany! O všem, co ji inspiruje a baví píše na blogu Princ a Večernice.

Zdroj použitých fotografií: Archiv blogu Princ a Večernice



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru