Rosteme venku – jaro 2018

Znáte své sousedy? My už ano!

Rosteme venku – jaro 2018
Vloženo Od  

Už jste to slyšeli? V dubnu si opět skřítci hráli na pošťáky a roznášeli dětem dopisy. Psaníčka se objevovala na různých místech: za okny, ve schránkách, v dutinách stromů, v houští nebo k dětem přiletěla na nafukovacím balónku. Ptáte se, co v těchto záhadných dopisech bylo za tajnou zprávu? Byl to dobrodružný příběh skřítka Sklíčka a víly Bavlnky, kteří kdysi opustili teplo svého domova a vydali se ven objevovat krásy přírody. A protože se jim v přírodě zalíbilo natolik, že se pod střechu už nikdy nevrátili, rozhodli se vylákat ven i malé děti a jejich rodiče a pomocí jednoduchých tipů jim ukázat, jak venku bádat, učit se, žasnout a hrát si.

                                                                              

                                                                                                                                Petra Hradilová

Napsali nám:

Nevěříme na čerty ani nic podobného, ale skřítci a víly u starší teď frčí. Povídku o kamarádech skřítkovi a víle El hltala a stále se na něco dotazuje a já jsem přešťastná!

Petra + dcery 4,5 let a 1,5 roku

Prvního jarního kola kurzu Rosteme venku, které proběhlo v dubnu 2018, se zúčastnilo přes 300 rodin převážně s dětmi ve věku 3-6 let. V menší míře se účastnily i rodiny s dětmi mladšími a staršími. Po přihlášení do kurzu přišel účastníkům e-mail s balíčkem materiálů, který obsahoval mimo jiné sešit s aktivitami, pracovní listy a příběh skřítků Sklíčka a Bavlnky. Kurz běžel čtrnáct dní a v jeho průběhu jsme byli s účastníky stále v kontaktu. Každé 2 až 3 dny dostali email s aktivitami na dané dny a s další inspirací. Oproti říjnovému pilotnímu kurzu měli účastníci na aktivity mnohem více času. Své dojmy, zážitky, ale i nesnáze sdíleli v uzavřené facebookové skupině. Někteří sdíleli s nadšením a skvěle tím motivovali ostatní účastníky, jiní skupinku jen sledovali a inspirovali se. Na konci kurzu zbyl čas i na jeho zhodnocení a dodělání aktivit.

             

                                                                                                                                                                      Alžběta Wrzec         

Co jsme venku dělali?

Celý kurz se točil okolo jednoho velkého tématu a tím bylo poznávání blízkých sousedů všeho druhu. Protože se jednalo o sousedy, rodiny nemusely za přírodou chodit nikam daleko a mohly začít bádat a seznamovat se hned za prahem domovních dveří. Celý kurz se tak dal zvládnout bez velkého cestování, složitých příprav či náročného vybavení. Úplně stačilo např. při cestě ze školky otevřít oči dokořán, nastražit uši a počkat si, který ze sousedů se s vámi bude chtít seznámit. Pravda, občas se taková cesta ze školky mírně protáhla.

Napsali nám:

Alespoň každý druhý den se nám zadaří "jet podle plánu", jinak totiž jen tak chodíme po venku a kocháme se Synek se dnes po cestě ze školky zastavoval a pozoroval Mrňousky. Vymýšlel, kam asi jdou a kde zrovna byli. Normálně nám cesta trvá cca 30 minut, dnes 1,5 hodiny.

                                                                                 Katka + syn 4,5 roku

              

                                                                                                                                                                  Dita Vanduchová

Nahlédli jsme do života Mrňousků

Jako první nás skřítkové seznámili s „Mrňousky“, tedy s drobnými tvory patřícími do skupiny bezobratlých živočichů. Až na pár výjimek si většina účastníků Mrňousky oblíbila natolik, že se s nimi seznamovali po celý kurz a pravděpodobně s nimi kamarádí dodnes! Při poznávání Mrňousků se stala velkým hitem lupa a krabička s lupou na odchyt hmyzu. Mnozí badatelé a výtvarníci s radostí využili i přiložené pracovní listy.

              

                                                                                                                                                                       Dita Špačková

Napsali nám:

Mrňouskům se už věnujeme od neděle a myslím, že nás tento zájem jen tak neopustí. Na zahradě děti objevily šnečí ulitu a Jeníček se několikrát ptal mravenců, kam jdou. Do dnešního dne mu neodpověděli, jen ho stihli poštípat. Cestou ze školky pravidelně pozorujeme žížaly, mravence, ploštice, mouchy, pavoučky, čmeláky. Občas se k nám přidá i některý z kamarádů dětí…

Jitka + děti 3,5 let a 3 roky

Lupa od začátku kurzu patří mezi nejdůležitější věci v kabelce. Chodíme s ní pořád ven. Holky to s ní baví. Díky kurzu pečlivě zkoumáme přírodu kolem nás.

Markéta + dcery 4 a 2 roky

Naše babička bez zábran neměla problém s El chytat motýly, žížaly, berušky a podobně s tím, že nikdy nic nepřežilo. A tak jsem za tento kurz moc ráda. Dnes jsem si s El i Andy užila krásné odpoledne u nás na zahradě a to díky vám. Konečně vidím, že došlo k zásadnímu zlomu a pochopení, že vše živé tady má svou funkci a není nutné nikoho zabíjet.

Petra + dcery 4,5 let a 1,5 roku

Obdivovali jsme kvetoucí krásky

Kdy jindy než na jaře byla lepší příležitost poznat rodinu Kytkových? Věřte, že jsme toho jaksepatří využili. Vlivem rychlého nástupu teplého počasí v průběhu kurzu rozkvetlo neskutečné množství druhů jarních květů a všechny hořely touhou nás poznat. Někteří účastníci na to šli vědecky a zkoumali, zda Kytkovi vydrží bez vody.

             

                                                                                                                                                             Magdaléna Poštová

Jiní dali přednost parádě a vrhli se na výrobu krásných věnečků a herbářových náramků.                          

                                    

                                                                                                                                      Lucie Babiaková

Na své si přišli i ti, u kterých láska, tedy i láska k přírodě, prochází žaludkem. Bylinkový piknik plný zdravého chutného a na pohled krásného jídla zpříjemnil den nejedné rodince.

                 

                                                                                                                                                                   Veronika Peslerová

Napsali nám:

Dopoledne jsme cestou do obchodu narazili na spoustu kvetoucí krásy. Malý teď rád všechny květiny očichává a dneska si dal obzvlášť záležet. Už ví, jak voní sedmikráska, pampeliška, zlatý déšť, šeřík, vřes... I náš piknik se povedl nad očekávání. Snědlo se vše, malý pořád popíjel mátovou vodu, až na nás skoro nic nezbylo. Bylo to krásné odpoledne, bez kurzu by mě takový piknik v přírodě vůbec nenapadl. Díky za inspiraci, naše rodina tak strávila opravdu krásnou chvíli.

Pavla, Lukáš a syn 1,5 roku

Letmo jsme se seznámili s opeřenci

Jen co na zem dopadnou první sluneční paprsky „řvou a řvou“, no dobře, řekněme, že radostně zpívají. Tušíte, s kým že jsme se to seznamovali napotřetí? No jasně, s ptáky! A abychom je nevyplašili, šli jsme na to nenápadně jako skřítci detektivové! Někteří ptáky hledali podle jejich pobytových znaků a nalezené stopy pečlivě zaznamenali do pracovního listu, jiní si třeba postavili hnízdo a pak si jen užívali velkolepý koncert ptačích mistrů.

           

                                                                                                                                                                 Michaela Bártová

Byli i tací, kteří se vypravili rovnou na ornitologickou procházku s odborníky.

            

                                                                                                                                                                Markéta Kološová

Napsali nám:

Asi jsme ještě v divočině neohrabaní. Vyplašili jsme pár koroptviček, kachních párů a datlíků. Zato sýkorky a straky za námi lítají na jablůňku samy. Spíše je to asi tím zobem než kouzlem naší osobnosti.

Tereza + syn 2 roky

Užili jsme si kouzlo stromů

Počtvrté jsme si podali ruku se Stromovými a Keřovými a všemi smysly poznávali bytosti, které skřítci využívají jako svá obydlí. Rozkvetlé stromy nás lákaly barvou a vůní svých květů natolik, že se mnozí z nás vyšplhali do jejich koruny a třeba jen poslouchali bzučení včel.

            

                                                                                                                                                                  Michaela Bártová

S pomocí zelené palety jsme si vyzkoušeli, kolik odstínů této skutečně uklidňující barvy v přírodě nalezneme.

           

                                                                                                                                                             Kateřina Bruštíková

Odhalili jsme i podivíny

Čas letěl a zbývalo poznat už jen poslední sousedy. Nechávali jsme si je nakonec, jednalo se totiž o podivíny, kterých si málokdo na svých procházkách všimne. Jste zvědaví, kdo že se to skrýval před našimi zraky? Byly to mechy, lišejníky a také houby. Zjistili jsme, že když se na ně zaměříme, zjistíme, že si s námi vlastně na žádnou schovávanou nehrají. Naopak, třeba takový pan Mech má členy své rodiny skoro všude!

              

                                                                                                                                                                 Kateřina Bruštíková

Co říci závěrem? Během dvou společných týdnů venku společně rostlo přes 300 rodin z ČR i ze zahraničí. Mnozí z účastníků se přesvědčili o tom, že signál přírody je kdykoli k dispozici a stačí se jen napojit, a že „jít ven“ nemusí vždy znamenat jen „jít na hřiště“, nebo „jít na odrážedlo“.

Napsali nám:

Venku roste Tobiáš a dává mi příležitosti, abych povyrostla s ním. Jeden z nás preferuje jako matraci mech a druhý trávu. Máme štěstí na Mrňousky všeho druhu. Někteří se nám líbí více a před některými utíkáme. S chutí se paseme na sedmikráskovém poli a pampeliškami zdobíme hrobečky žížalám a plošticím. Zjistili jsme, že objímat tlusťochy nás nebaví, radši se za ně schováme. Habr má krásně vyrýsované lístečky, příjemné na omak, jejich frotáže jsou každý den větší… Jsme venku denně, i před kurzem jsme byli, ale neviděli jsme, co vidíme teď. Je to bezva, že vás máme!

Tereza + syn 2 roky

Chci poděkovat za to, že jste. Jste pro nás velkou inspirací. Pobyt venku milujeme, ale s vámi nacházíme zase nové poklady a hlavně pozorujeme naše známá místa zase trošku jinak.

Petra + dcery 3,5 roku a 15 měsíců

Nalákali jsme vás ven? Chcete to zkusit s námi? Další kurz s již osvědčeným a oblíbeným tématem „Příroda všemi smysly“ otevřeme na podzim 2018! Sledujte nás!

Katka z Jděte ven

 

 

 

 

          Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru