Příroda pod střechou?

aneb když se (ne)chce ven

Příroda pod střechou?
Vloženo Od  

Znáte to – děti jsou venku šťastné za každého počasí. Ale ruku na srdce – nám dospělým se často v mrazivé dny ven nechce. Co dělat, když nás láká společné objevování a zároveň nechceme mrznout? Nevlídné počasí může být skvělým impulsem pro výpravu do muzeí. I pod střechou totiž můžeme objevovat zázraky přírody.

Příšera? Ven z muzea! aneb jak jedna socha změnila přístup k rodinám

Londýn, Královská Akademie, 2003. „Příšera, příšera!“ zakřičel dvouletý chlapeček fascinovaný aztéckou sochou „orlího muže.“ Jaká byla reakce zaměstnanců muzea? Rodina musela výstavu opustit, neboť dítě bylo „příliš hlasité.“ Dea Birkett, matka dítěte a novinářka, napsala o své zkušenosti sloupek v Guardianu. Odstartovala tím doslova mediální smršť – stovky rodin popisovaly podobně frustrující zkušenosti z muzeí. Z nenápadného článku vznikla úspěšná iniciativa Kids in museums (Děti v muzeích).
Většina britských muzeí je dnes špičkovou ukázkou moderních způsobů interpretace míst a zároveň místem přátelským k rodinám.

A jaké jsou vaše zkušenosti? Cítíte se v muzeích vítáni? Nebo máte také spíše negativní zkušenosti? Máte tipy na inspirativní místa, kde rádi trávíte volný čas s dětmi? Budeme rádi, když nám napíšete na email jitka.krbcova@terezanet.cz.

Deset míst, kde je radost objevovat

I u nás se pozvolna muzea a podobné instituce začínají měnit. Dnes vám přinášíme tipy na deset míst, kde budete s dětmi vítaní a užijete si společné objevování přírody.

PRAHA A STŘEDNÍ ČECHY

1. Národní zemědělské muzeum – s dětmi jako ryby ve vodě

Muzeum postupně obměnilo všechny stálé expozice. Děti si užijí hlavně Rybářství, kde najdete kromě interaktivních prvků i velká akvária s živými rybami.

Součástí další výstavy – Gastronomie – je oblíbená dětská herna. Děti se v ní dozví, proč je dobré kupovat místní produkty, nebo jak se vařilo dříve.

Můj tip: Nejzamilovanější výstava tatínků a kluků je „Jede traktor.“ Ti malí ocení šlapací traktůrky, „odrostlejší kluci“ zase simulátor a trenažér.

Stojí za to vrátit se i v létě – střecha budovy nabízí kromě nádherného výhledu na Prahu živou střešní zahradu, kde si můžete udělat piknik.

2. Vodní dům (Hulice) – voda všemi smysly

Zde se – jak název napovídá – ponoříte do vodního světa. Expozice ukazuje vodu a její význam z různých úhlů pohledu. Zapojuje všechny smysly a je plná nápaditých exponátů jako je vodní bar, názorný model rozvodí nebo krmení „mluvícího“ bolena. Velkým lákadlem jsou také živé ryby a raci. Pokud se sem vypravíte i v létě, užijete si navíc hravé vodní prvky v atriu.

3. Včelí svět (Hulice) – cesta do světa včel

Včelaříte? Zajímá vás svět včel? V tomhle krásném domě budete jako doma. Výstava zapojuje smysly a nabízí řadu zajímavých exponátů jako je obří včelí úl. Ocenili jsme i úvodní tvořivé aktivity, příjemný personál a lákavý obchod se včelími produkty.

VYSOČINA

4. Centrum Eden (Bystřice nad Pernštejnem) – za tajemstvím půdy

V rámci našeho přírodovědného objevování se zastavíme v expozici Tajemství půdy. Ta nám ukazuje, jak je půda živá (věděli jste, že v jediné hrsti úrodné půdy žije více organismů, než kolik je nás lidí na planetě Zemi?). Uvědomíme si zde, jaký má význam pro nás lidi. Je v ní celá řada her a interaktivních exponátů – tím nejoblíbenějším je bezesporu obří krtčí nora.

BRNO

5. Vida – svět exponátů... o světě

Vida je vědecký zábavní park, ve kterém najdete přes 170 exponátů. Svůj oblíbený exponát si tu najde každý. Nás hodně baví horkovzdušný balón, ponorka, zdymadla, neúnavní mravenci atta nebo moderování počasí. Ve Vidě na rodiny opravdu myslí – najdeme tu dětské science centrum pro nejmenší návštěvníky, speciální víkendové dílny pro rodiny, ale také koutky na kojení a místa na odpočinek.

Foto: VIDA! science centrum

OLOMOUC

6. Pevnost poznání – z dělostřelecké pevnosti k interaktivnímu muzeu

Co nabízí tahle netradiční pevnost? Zejména čtyři stálé expozice – přírodu vám nejlépe přiblíží Živá voda, ale i ty ostatní stojí za to. Nadšení lektoři, krásné prostředí historické budovy a originální exponáty… To jsou důvody, proč zamířit právě sem.

Foto: Pevnost poznání

JIŽNÍ ČECHY

7. Sladovna (Písek) – místo zasvěcené hře

Písecká Sladovna je radostným prostorem pro společné hraní, kde dospělí mohou být znovu malí. Ročně nabízí několik originálních hravých výstav (ta aktuální vás zavede do světa včel), ale i stálé expozice. Nejoblíbenější z nich je místní Mraveniště – obří dřevěný labyrint tunelů, schovávaček a mostů.

Foto: Petr Brůha

PO CELÉ ČR

8. Domy přírody – o přírodě a lidech

Věděli jste, že v chráněných územích postupně vznikají moderní návštěvnická střediska? V současné době jich je 15 (některá jsou zatím v přípravě). Za návštěvu s dětmi určitě stojí střediska v Českém ráji (na úvodní fotografii, foto: Petr Jan Juračka), Moravském krasu, Poodří, Českém lese nebo Dům přírody Blaníku.

DP Blaníku, foto: Vít Švajcr

VÝLET ZA HRANICE

9. Dinosauři v Londýně

Fantastická muzea (která jsou často navíc zdarma) nabízí Londýn. V Muzeu přírodní historie mohou zvídavé děti nadšeně strávit hodiny a hodiny. Legendární je zdejší „dinosauří expozice“ se hřmícím tyranosaurem, nebo expozice o „minipříšerkách“ Creepe crawlies.

10. Mořský svět ve Vídni

Je pro vás Londýn daleko? Co takhle vyrazit do vídeňského Domu moře? Bývalá nacistická protiletadlová věž s pohnutou historií dnes hostí největší rakouské akvárium. Zažít zde můžete blízká setkání se žraloky, obřími želvami, krokodýly a dalšími mořskými obyvateli. Zkusíte mezi ně doslova „strčit hlavu“, nebo si na některé i sáhnout?

Foto: Haus des Meeres

ZÁBAVA V EXPOZICI?

Nad tím, aby expozice byly pro děti atraktivní, by se měli zamýšlet zejména jejich tvůrci. Ale i my jako rodiče můžeme pomoci. Vyzkoušíte naše tipy?

1. Propojte expozici s dětskou zkušeností. Můžete se ptát dětí na otázky jako: Zažil/a jsi něco podobného? K čemu bys tenhle předmět využil/a? Který z těchto šperků (šatů apod.) bys nejraději nosil/a? Myslíš si, že děti ve středověku bruslily, jako ty včera na rybníku?

2. Zapojte dětskou fantazii. Fantasie je možná nejsilnější (a zároveň často opomíjenou) ingrediencí dětské interpretace. Skvělé je, když se děti mohou obléci jako historické postavy, zahrát divadlo, nebo vymýšlet příběhy o postavách či exponátech. Opět mohou pomoci otázky – např. Co bys jedl/a, kdybys žil/a v období…? Jak by jídlo vonělo/vypadalo? Je-li to možné, zapojte co nejvíce smyslů.

3. Nabídněte akci. U statičtějších expozic můžeme dětem vymyslet drobné aktivity, např.: Najdeš exponát začínající písmenem… (různých barev, tvarů apod.)? Kdybys vytvářel/a vlastní expozici, co by v ní nesmělo chybět? Sepiš/řekni otázky, které tě k tématu napadají atd.

Autorka: Bára Dvořáková se věnuje interpretaci místního dědictví – propojuje místa a témata s tím, o čem sní jejich návštěvníci (www.interpretujsvet.cz).

Více o interpretaci místního dědictví najdete na www.dobrainterpretace.cz.



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru