Přijměte pozvánku na dobrodružné výpravy do světa létajících savců!
úvodní foto: portrét netopýra dlouhouchého, Dita Weinfurtová
Pro svůj podivný vzhled a tajuplný noční život byli netopýři odedávna opředeni mnoha mýty a pověrami a některým lidem z nich hrůzou vstávají vlasy na hlavě ještě i dnes. Netopýři jsou v tom ale úplně nevinně!
Vzhledem k nočnímu způsobu života setkání s našimi okřídlenými sousedy nepatří k úplně všedním zážitkům. Díky aktivitám České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) můžete do jejich života alespoň trochu nahlédnout. Začtěte se do následujících řádků, kde zjistíte, že netopýry můžete potkat při svých výpravách za památkami nebo keškami. Více se o nich děti dozvědí díky deníkovým zápiskům netopýřice Lucky nebo sledováním přímého přenosu z dění v kolonii netopýra velkého. A na závěr zjistíte, že i vy můžete udělat něco pro jejich ochranu.
Kde a jak se můžete s těmito pozoruhodnými savci lépe seznámit, přibližuje i Petra Schnitzerová z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON):
„Netopýři jsou velice zajímaví a zároveň zranitelní živočichové, kteří si rozhodně zaslouží naši pozornost a ochranu. ČESON se kromě koordinace monitoringu netopýrů vyskytujících se v ČR zabývá dlouhodobě rovněž ochranářskými projekty a osvětou široké veřejnosti. V současnosti věnujeme velké úsilí popularizačnímu projektu Skrytý život v památkách – výpravy za tajemstvím létajících savců, který finančně podporuje MŽP a SFŽP ČR. Propagace ochrany netopýrů je cílena na různé skupiny veřejnosti, které by se jinak o tuto skupinu živočichů možná vůbec nezajímaly.“
Skrytý život v památkách – výpravy za tajemstvím létajících savců
Díky tomuto projektu se můžete s netopýry potkat na turisticky atraktivních míst, jako jsou hrady, zámky, kostely, staré pevnosti, zpřístupněné jeskyně či důlní díla. Ty totiž představují významná útočiště netopýrů – ať už se jedná o sídla letních kolonií na půdách nebo zimoviště ukrytá v podzemí. Zjistíte zajímavosti z jejich života i možnosti jejich ochrany.
Najděte si nejbližší místo na interaktivní netopýří mapě, kde se dnes nachází již téměř 50 lokalit. Ke každé najdete i článek s pozvánkou na výlet. Při návštěvě těchto památek se o netopýrech můžete dozvědět více díky výkladu průvodců, s pomocí informačních tabulí či s využitím hravých pracovních listů pro celou rodinu. Na třech místech je dokonce možné již několikátou sezónu nahlédnout zblízka do soukromí netopýřích kolonií. Unikátní živé záběry samiček s mláďaty lze díky kamerovým přenosům uvidět na návštěvnické trase zámku Jevišovice a hradů Sovinec a Točník.
foto: kolonie netopýra velkého Hanušovice, JIří Šafář
Pozorujte přímý přenos z dění v letní kolonii netopýra velkého
Horkou novinkou je pak nedávno spuštěný live stream. Díky moderním technologiím může kdokoliv z pohodlí domova na youtube sledovat dění v letní kolonii netopýra velkého, která sídlí na půdě základní školy v Berouně.
Zažijte rok s netopýry plný zážitků Projekt Skrytý život v památkách – výpravy za tajemstvím létajících savců nabízí zábavu a poučení i pro rodiny s dětmi. Kromě již zmíněných pracovních listů letos vznikla také publikace Netopýří rok plný zážitků. Malé čtenáře provázejí deníkové zápisky netopýřice Lucky doplněné o tipy na aktivity v přírodě v daných ročních obdobích. Netopýří kalendář má i svou internetovou verzi, jež nabízí rozšířený seznam nápadů na zkoumání a hry v přírodě. Sdílejte své zážitky Až do konce roku 2021 probíhá doprovodná akce - na facebookové stránce Náš soused netopýr je možné sdílet svoje zážitky z výprav ven. Dobrodružství lze totiž zažít kdekoliv, i v našem nejbližším okolí - na zahradě, v lese za domem nebo třeba i na panelovém sídlišti. Každý měsíc tu malé badatele a jejich průvodce čeká i jedna speciální výzva. Vylosovaní výherci získávají netopýří ceny. |
Odhalte netopýří tajemství s Drákulou
Do skrytého života netopýrů se mohou ponořit také příznivci geocachingu. Na deseti místech převážně ve středních a jižních Čechách jsou uschovány krabičky ze série S Drákulou v netopýřím světě. Do hry se od roku 2017 zapojilo již více než osm tisíc hledačů a letos na podzim se Drákulovi fanoušci mohou těšit na spuštění speciální finální keše, o níž ale zatím nebudeme prozrazovat více. Připravuje se i další terénní hra, tzv. questing – po netopýřích pokladech budete moct pátrat s pomocí veršovaných nápověd již brzy v Třeboni a pražské Stromovce.
foto: netopýři na Mezinárodní noci netopýrů v Týnci 2020, Archiv Česon
Potkejte se s netopýry během akcí k Mezinárodnímu dni pro netopýry
Pro všechny, kdo se touží s netopýry setkat tak říkajíc tváří v tvář, je tu Mezinárodní noc pro netopýry. Na přelomu srpna a září se již tradičně na zhruba 50 lokalitách po celé republice konají akce pro veřejnost s netopýří tématikou. Na programu jsou hravé aktivity a dílničky pro děti, přednášky či večerní exkurze. Na řadě míst se návštěvníci mohou těšit i na blízká setkání s odchycenými či ochočenými handicapovanými netopýry. Letos se u nás netopýří noc bude konat již po pětadvacáté.
Co dodat závěrem? Zapojte se do ochrany netopýrů!
"Ráda bych ještě upozornila na naši motivační akci Náš soused netopýr. Oceňujeme památečními plaketami a certifikáty majitele objektů, kteří žijí s netopýry pod jednou střechou a létající sousedé jsou u nich vítáni, ale i další lidi, kteří netopýrům aktivně pomáhají. Na těchto příkladech dobré praxe ukazujeme, že soužití s netopýry není problém. Na webu sousednetopyr.cz lze kromě toho nalézt i mnoho konkrétních tipů, jak postupovat v případě řešení stavebních úprav v budovách obydlených netopýry, co dělat v případě nálezu zraněného netopýra či kontakt na naši poradenskou linku. Bez aktivní podpory a ochrany nás lidí by se totiž tito úžasní živočichové mnohdy opravdu neobešli,“ vysvětluje Petra Schnitzerová.
Jsme moc rádi za možnost sdílet informace o netopýrech a věříme, že jsme vás nalákali k objevování netopýřího světa a že se brzy vydáte za netopýřím dobrodružstvím.
Autorka: Mgr. Olga Růžičková, Česká společnost pro ochranu netopýrů