Vydejte se na jarní výpravu za netopýry!

Užijte si dobrodružné questy a finální Drákulovu keš, nebo se vypravte na památky a další zajímavá místa, kde netopýři bydlí!

Vydejte se na jarní výpravu za netopýry!
Vloženo Od  

Jaro už ťuká na dveře a teplejší dny lákají více ven. Netopýři se ve svých zimovištích teprve pomalu probouzejí, vy se ale už nyní můžete vypravit na dobrodružnou výpravu za jejich poznáním.

 

Vypátrejte zajímavosti z života netopýrů

Na výlet za našimi tajuplnými sousedy láká Eva Cepáková z České společnosti pro ochranu netopýrů: „Pro všechny příznivce outdoorových her jsme připravili několik novinek. V pražské Stromovce a v Třeboni jsou v provozu dvě questingové trasy, zaměřené na seznámení s netopýřími obyvateli daných lokalit“.

Questing je terénní hra pocházející z USA. Hrát může celá rodina, potřeba je jen průvodka s mapou a veršovanými nápovědami, která je ke stažení na webu, papír a tužka na doplňování tajenky. Cestou se děti i dospělí dozvědí řadu zajímavostí. V cíli čeká na všechny úspěšné luštitele schránka s malým pokladem. „V Praze se účastníci hry seznámí například s řadou opatření realizovaných při úpravách zeleně v Královské oboře, která velmi prospívají netopýrům i dalším živočichům. Průlet Třeboní pak seznamuje s různými typy prostředí v rámci města, kde se netopýři vyskytují. Účastníky zavede i do míst, kde se mohou na živo setkat se zvířaty z naší přírody“, doplňuje Eva a rovnou představuje další outdoorovou hru: „Za účelem šíření poznání o světě letounů jsme vytvořili geocachingovou sérii S Drákulou v netopýřím světě. Od roku 2017 se jí zúčastnilo už více než devět tisíc hráčů, kteří lovili celkem deset kešek na lokalitách s výskytem netopýrů ve středních a jižních Čechách, nejčastěji v okolí památek, jako jsou hrady, zámky apod. Na konci roku 2021 jsme zprovoznili novou bonusovou keš, která hledače zavede na skutečně neobvyklé místo s významným a svým způsobem unikátním zimovištěm netopýrů nedaleko Prahy. Jedná se o tzv. mystery keš, jejíž souřadnice si musí každý hráč nejprve vyluštit“. Bonusovou keš najdete tady.

 

Vypravte se do světa netopýrů v různých částech naší země

S pozoruhodným světem netopýrů a vrápenců se lze ale blíže seznámit na výpravách po celé naší vlasti. V současnosti je již 60 turisticky atraktivních lokalit, jako jsou hrady, zámky, kostely, jeskyně, stará důlní díla či vojenské pevnosti zapojeno do projektu České společnosti pro ochranu netopýrů a zaneseno do interaktivní mapy na projektovém webu. „Jde o objekty, kde se netopýři v různých částech roku skutečně vyskytují a zároveň se zde o nich návštěvníci mohou dozvědět více informací s využitím hravých pracovních listů pro celou rodinu, z výkladu průvodců, s pomocí informačních cedulí nebo v rámci zde konaných osvětových akcí. Nyní se rozbíhá navazující projekt Výpravy do světa netopýrů, aneb poznejte své ohrožené sousedy, kde zaměříme větší pozornost také na lokality se stromovými úkryty netopýrů, jako jsou zámecké či městské parky.

 

Těšit se můžete i na několik nových questů na dalších místech republiky. Připravujeme i program pro školy Netopýří výzkumníci, zahrnující pozorování letounů s pomocí ultrazvukových detektorů.  

Přehled všech tipů na výlety, informace o geocachingové sérii, pracovní listy a questingové průvodky ke stažení, ale i termíny akcí pro veřejnost a aktuality k novému projektu lze najít na webu napude.sousednetopyr.cz“, doplňuje druhá z koordinátorek projektu, Petra Schnitzerová.

 

Autorka článku: Mgr. Olga Růžičková, Česká společnost pro ochranu netopýrů

Foto: archiv ČesonCo dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru