Deset chodů osvěžujících letních her, díky kterým prázdniny tak rychle neutečou.
Prázdniny jsou v půli. Při obracení kalendáře na srpen, mě vždy přepadne pocit, že léto vyměnilo žabky za sprinterské boty a letí podzimu vstříc.
Pomozte si plánem pomalých obyčejných prázdninových aktivit, které u dětí překvapivě obstojí stejně dobře jako exotická dovolená.Asi proto, že mnohdy přinášejí nečekané zážitky, na které se dlouho vzpomíná, a navíc se dají za rok zopakovat. Je to jen na vás, jakou rychlost v srpnu zvolíte, a věřte, že zpomalení prospěje celé rodině.
SLADKÉ DOBRODRUŽSTVÍ
Jahody, maliny, borůvky, ostružiny, rybíz, angrešt... Trhejte letní plody plnými hrstmi a hned s nimi do pusy. Nevynechejte hitovku – korále lesních jahůdek nebo malin na stéble trávy nebo na niti. Parádnická ozdoba dlouho nevydrží, mlsouni ji slupnou dřív, než je stihnete vyfotit. Zbudou vám jen obarvené pusy. S přebytky experimentujte v dětské blátivé kuchyni. Konečně se dočkáte zářivých barev! Konečně se dočkáte zářivých barev! Bádejte, jak lze různými plody obarvit papír nebo látku, a jak rychle se vysuší na slunci. Při sbírání pozorujte hmyzí breberky, které žijí na keřících. Nasbíranou mističku sladkých plodů, ukryjte jako poklad někde na zahradě a zorganizujte jeho dobrodružné hledání.
LETNÍ BUNKR NEBO DOUPÁTKO
Obydlí malé, velké, dřevěné, papírové, látkové, na zemi, mezi keři nebo na stromě. Volba je na vaší partě stavitelů. Udělejte si malý projekt. Nakreslete si to. Zhodnoťte co, je ve vašich možnostech, kolik máte času a jaký materiál je dostupný. Bezpečnost a statiku stavby můžete konzultovat s dědou, tatínkem či strejdou. Třeba je tak navnadíte a pustí se s vámi do něčeho většího.
SPANÍ POD ŠIRÁKEM
V lese to bude nejkrásnější, ale spaní na zahradě nebo na balkoně je taky prima zážitek. Jasné letní noci jsou kouzelné a přejí trpělivým pozorovatelům. Vybavte se dobrou partou, baterkou a něčím pod a na sebe. Nezapomeňte na ochranu proti komárům. Máte-li hvězdářský dalekohled, budete v partě nocležníků za krále. Podaří-li se vám spaní venku naplánovat na noc z 12 na 13.8 2015, noční obloha vám nabídne vyjímečnou podívanou - meteorický roj Perseid.
Svou pozornost neupírejte jen do nebes, poslouchejte a všímejte si nočního života kolem vás. Napínavou hmyzí detektivku si můžete promítnout na staré prostěradlo pověšené mezi dva stromy. Stačí si na napnuté plátno posvítit baterkou a během chvilky bude plné polétavých návštěvníků.
KOUPAČKA V ŽIVÉ VODĚ
Mokré zážitky v přírodních vodách mají docela jinou energii než koupání v zahradním bazénu. Sbalte ručník, něco ke svačině a vyrazte na místo, které se vám líbí a je vhodné ke koupání. Pozorujte vodu - jakou má barvu, jak voní, co v ní žije, jaké jsou břehy? Zkuste odhadnout, proč to tak asi je. Objevujte vodní svět – bruslařky, vodoměrky, chrostíky… Přibalte do batohu misku na vodu, malou akvaristickou síťku a hodí se i lupa.
Postavte na mělčině malou stavbu z písku, hlíny, kamenů nebo klacků a pozorujte vlny, jak ji postupně narušují, až možná zcela zmizí. Vyzkoušejte, co plave. Sestavit malou loďku z kůry a zelených lístků vám zabere jen malou chvilku.
SVOBODA PRO CHODIDLA
Nejlepší letní boty jsou žádné boty. Budete překvapeni, co vám nohy mohou prozradit o světě kolem vás. Příjemně zpomalíte a budete mít čas vnímat přírodu kolem sebe. Vyzkoušejte různé povrchy a terény. Nejdůležitější je vybrat si pro začátek nenáročný povrch. Ušlapaná lesní cesta či pěšinka mezi loukami bude parádní. Objevujte svět bosonohou chůzí postupně, po malých dávkách. Naše nohy zvyklé na pohodlí ponožek a bot, budou nejprve překvapeny jak to všude píchá, lechtá, hřeje či studí. Jen buďte trpěliví a dejte tomu čas.
ROZDĚLEJTE OHEŇ
Oheň je živel, který na nás působí jako magnet. Děti budou šťastné, když jim dovolíte, aby se podílely na přípravě táboráku. Je zábava běhat po lese nebo zahradě a hledat vhodný materiál na rozdělávání ohně. Těm starším uděláte velkou radost, když je necháte - pod dohledem dospěláka - poprvé škrtnout sirkou. Zkuste si místo buřtů na klacku opéct jablko, papriku, kostičku tvrdého sýra nebo kynutého hada.
ZAKOPEJTE POKLAD
Může to být cokoliv, co je pro děti vzácné: hezký kámen, korálky, dopis od kamaráda, namalovaný obrázek nebo hračka. Zvolte vhodnou nádobu: plechovou krabičku, sklenici s uzávěrem, dřevěnou truhličku nebo plastovou krabičku. Na velikosti nezáleží, i malé poklady mohou mít nesmírnou cenu. Pak už jen najít vhodné místo – u pařezu, pod kamenem, u stromu. Nepozorovaně vykopejte díru, umístěte do ní poklad a zamaskujte ji. Můžete si namalovat mapu a zakreslit do ní, kde je váš poklad ukrytý, a občas do něj něco přidat, nebo ho jen zkontrolovat.
INDIÁNSKÁ STOPOVAČKA
Rozhlédněte se po okolí a naplánujte, kudy by mohla vést trasa. Nemusíte se vydávat daleko, dobrodružství se může odehrávat na zahradě u chalupy nebo v parku. Připravte si, jak budete trasu značit – šipkami z větviček, fáborky z krepáku, nebo „indiány“ vybavte pouze nakreslenou mapou. Přidejte na stezku úkoly, napište je na papír a připíchněte je na větev či kůru. Pořádná stopovačka končí pokladem. Klasickou sladkou odměnu můžete pro změnu nahradit pytlíkem drobností na památku. Potěší nálepky, duhovky, hezké korálky nebo dopis s pozváním na přespání u kamaráda. Nemusí to být nic velkého, velkým zážitkem bude samotná stezka.
NAJDĚTE SI SVÉ MÍSTO V PŘÍRODĚ
Jste delší čas na jednom místě, u babičky, na táboře, na dovolené? Zkuste objevit „své místo“ někde v okolí, kde prožíváte příjemné pocity a napadají vás zajímavé nápady. Dá se tam sedět, číst, pozorovat, poslouchat… Může to být úplně nenápadný kousek přírody – kořeny stromu, větev, doupě v keři, kámen, padlý kmen nebo travnatá mýtinka mezi stromy. Zkrátka místo, kde je vám dobře a kam se rádi vracíte. Své místo zkuste namalovat, vyfotit, zakreslit ho do své tajné mapy nebo si zde ukryjte poklad.
LETNÍ DOBRODRUŽNÝ DENÍK
Nejde jen o běžný deník, kam píšete, co se každý den stalo. Je to spíš pokladnice pro uchování velkých prožitků, příběhů, dobrodružství. Stačí jakýkoliv sešit či jen pár přehnutých a slepených listů papíru. Ozdobte si desky, nebo deník nechejte jen nenápadně „běžný“. Jakmile zažijete či objevíte zajímavý letní příběh, zapište ho co nejdříve do deníku. Zážitek namalujte, přidejte fotku nebo nalepte věc, která vám bude dobrodružství připomínat. Můžete vkládat i poklady, které v létě najdete nebo získáte (pírko, větvičku, kamínek, či pohled od kamaráda). Pokud se vám vaše letní poklady do deníku nevejdou, vytvořte si i krabičku či pytlík ve kterém bude vše po hromadě a v bezpečí. Vymyslete si schovku, kam si svůj deník ukryjete. O místě povězte jen „vyvoleným“ nebo nikomu.
Pochlubte se nám. Na konci léta vyfoťte nejzajímavější poklady nebo celý sešit a pošlete nám fotky emailem. Jsme ohromně zvědaví, co vše jste zažili. A jestli toužíte po opravdu hutném seznamu letních aktivit včetně inspirace na výlety pak si zaběhněte pro inspiraci na baby blog Kusanec.
Alice a Justina z JDĚTE VEN
P.S. Pokud se vám líbí tento příspěvek, pak by se vám možná líbil i náš newsletter. Je to jednoduché, přihlašte se k odběru a novinky JDĚTE VEN vám budou chodit každý měsíc do vaší emailové schránky. Neradi si kupujete zajíce v pytli, tak si newsletter nejdříve prohlédněte.