Mistr vlašského ořechu

Rozhodl jsem se jednoho dne z čista jasna, že se stanu odborníkem na ořešáky.

Mistr vlašského ořechu
Vloženo Od   Tags: příběh

Každý má svůj strom a příběh, který se s ním pojí. 

Přátelství se stromy je pevné, dlouholeté a inspirující. Honza z LESA VE ŠKOLE si vybral ořešáky anebo si ořešáky vybraly Honzu? Jeho příběh je jako vystřižený z pohádky a my vám jej rádi sdílíme.

Rozhodl jsem se jednoho dne z čista jasna, že se stanu odborníkem na ořešáky. Na ty vlašské, zvané také královské. Byl jsem zrovna ve vlaku na cestě domů a představa, že se v ořešácích vyznám a dokáži lidem odpovědět na každou otázku o jejich pěstování i zpracování, mě rychle nadchla. Hned vzápětí jsem toto nadšení trochu brzdil s tím, že je to určitě další z mnoha bláznivých nápadů, vedle kočovného divadla, slaměného domu a šnečí farmy.

Při vystupování z vlaku jsem pomáhal jedné paní s velkou, pěkně naditou taškou.

„Co v tom vezete?“ ptal jsem se trochu ze zvědavosti a trochu i proto, abych věděl, s jakou opatrností s taškou zacházet. Ukázalo se, že je plná ořechů, a hned jsem také dostal 3 velikánské kousky darem. Měl jsem z toho husí kůži a bral to jako potvrzení, že na tom snění něco bude.

Hned ten večer jsme doma jeden ořech ochutnali, a protože byl vynikající, dva zbylé jsme vyseli do truhlíku, aby na jaře daly nový život. A všem svým přátelům jsem vyslal zprávu, že se hodlám stát odborníkem na ořešáky a jestli vědí o nějakých extra delikátních ořeších, aby mi je přivezli, že je zkusím pěstovat.

Od té doby se na zahradě těšíme z malých krasavců pojmenovaných podle původního majitele nebo místa nalezení např. Od paní z vlaku, Cihlářské, Petrovické, Od Kubovo babičky, Gruzínský špičák, Buclánek.

Sázíme je v okolí vsi pro naše děti, protože plodit začnou až za nějakých 15 let.

Máte-li na zahradě nebo ve vašem okolí chutné ořechy, dejte mi vědět a já se postrarám o jejich další potomky.

Honza z LESA VE ŠKOLE 


Máte svůj oblíbený strom? Přihlaste ho do naší soutěže TO JE MŮJ STROM. Inspirujte ostatní příběhem vašeho stromu. Pomůžete nám šířit myšlenku, že čas strávený v přírodě je důležitou součástí našeho života. Více informací o soutěži najdete zde.Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru