Naše terapie kalužemi a bahnem

Kaluže a bahno dokážou někdy téměř zázraky. Nevěříte?

Naše terapie kalužemi a bahnem
Vloženo Od  

Přestože podzim už je téměř za námi, dní, kdy je venku vítr, déšť a kaluže, zatím moc nebylo. A tak když se objeví, mým dětem začínají zářit oči a nadšeně volají: „Maminko, vezmeme gumáky a půjdeme šlapat do kaluží?!“

Kaluže a bahno pozitivně působí na psychiku dětí a dokážou někdy téměř zázraky. Nevěříte?

Pokud máme z něčeho strach, nebo nás něco trápí (a to nejen na vědomé, ale i na podvědomé úrovni), hromadí se to v nás. A pak se stává, že když s tím něco neuděláme, tak jednoduše „vybouchneme“. My, „dospěláci“, máme-li splín, jdeme do fitka, zaběháme si, popovídáme si s kamarádkou, nebo si pustíme nějaký hezký film či oblíbenou hudbu. Ale co naše děti? Ty ještě nedokážou slovy popsat svoje vnitřní přetlaky a bolesti. A většinou začínají rovnou explodovat – perou se, koušou nás, štípají, křičí, rozbíjí hračky, mají hysterické záchvaty pláče nebo křiku, říkají nám ošklivé věci, nevnímají nás, nebo pořád kvůli něčemu ječí.

Děti taky potřebují „upustit páru“, uvolnit nahromaděný stres v těle. A nejlepší způsob je pohyb venku! A nezáleží na počasí!

Radostný pohyb venku pomáhá dětem dostat stres a trápení z jejich těla ven, aniž by si to přímo uvědomovaly.

Mohou válet sudy, dupat do kaluží, házet kameny a klacky, hrát si na indiány a řvát ostošest (a vůbec, kdy mají děti dovoleno nahlas křičet?!).

Úplně si vzpomínám na své lekce „JÓGAhrátek“, kdy děti celou hodinu řvaly jako indiáni, nebo napodobovaly různá zvířata a odcházely naprosto nadšené.

Děti jsou často někde „zavřené“ a musí dodržovat nějaká „pravidla“. Jenže ony potřebují léčit svá trápení bez pravidel a příkazů. Stačí jim radost a naše láska. A radost z pohybu má každé dítě! A to jde nejlépe venku, neboť příroda je to nejlepší hřiště!

Děti zapojí všechny své smysly! Nevadí jim, že se zašpiní nebo zmáchají (vždy lze vzít náhradní oblečení a všichni máme doma pračku). Ony potřebují vědět, že teď mají bezpečný prostor na to si zařádit, čímž ze sebe vypustí vše, co je trápí. A když jim dovolíte dupat do kaluží, chodit v dešti potokem, házet kameny a klacky, řvát a válet sudy v mokru a bahně z kopce, uvidíte, že budete mít doma klidné a spokojené děti, které Vás budou milovat.

Dovolme jim radovat se z toho, jak kaluže cákají a jak bahno lítá všude kolem.

Já jsem tomu šla naproti a koupila jsem si „na stará kolena“ také gumáky! A jsme v tom společně!

Mějte se rádi a užívejte si radostný pohyb venku za každého počasí. Ty zářící oči vašich dětí za to stojí!

Krásné dny!

Ivana PechováCo dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru