Lednový svátek vás může provázet celým rokem

Otužování není jen koupání ve studené vodě

Lednový svátek vás může provázet celým rokem
Vloženo Od  

4. 1. Svátek otužilců

Leden je jako stvořený k tomu, abychom se rozhodli zkusit něco nového. Co třeba otužování? Přijde vám to moc náročné? Nebojte se! Začít se dá pozvolna. A otužování není jen koupání v ledové vodě v zimě. Člověk se otužuje už tím, že je v zimním počasí venku. Takže hurá ven, i když mrzne až praští, fičí nebo zrovna prší. Zkuste si, co vydržíte!

Pokud stále váháte, přečtěte si článek „Proč lezeme v zimě do vody“ na blogu Jděte ven a nechte se inspirovat cestou k otužování jedné z bývalých kolegyň z TEREZy, Báry Landové.

První krok je jít ven, i když je zima

Už jen to, že budete venku v zimě, větru, sněhu, vás i děti otužuje.

A můžete při tom zjistit, jak chutná sníh nebo rampouch.

Nebo skákat do kaluží, tentokrát zamrzlých.

Oblečte se tak akorát

Jenže – co je to tak akorát? To je individuální. V první řadě zvažte, co budete venku dělat. Stojí-li jen dospělák a děti běhají, pak je dobré si uvědomit, že jim stačí určitě méně vrstev. Navíc děti si dost často řeknou samy, že je jim zima nebo horko. Jen my dospěláci si myslíme, že to musíme vědět lépe. Vezměte si ven na hraní věci na léto. Třeba vás ten letní pocit trochu zahřeje.

Zkuste, jak to studí

Jen na chvilku můžete nechat děti vyzkoušet, jak studí sníh nebo třeba potok v zimě. Když pak zase rychle vklouznou do bot, nic se nestane. Děti určitě překvapí, že je to bude studit tak, až se jim bude zdát, že to pálí. Budete-li tuto aktivitu zkoušet pravidelně, budete otužilejší.

A když už si nohy zvyknou?

Pak je čas zkusit odložit i některou z vrstev oblečení. Asi to nepůjde najednou, ale zkoušejte to postupně. Půjčte třeba na chvíli sněhulákovi čepici nebo bundu.

Třeba to pak zvládnete i bez trička

Pro začátek to úplně bez trička zkuste raději až na jaře, ale postupné kroky můžete dělat už od teď.

Otužování není sice jen koupání v zimě, ale vynechat bychom ho tu neměli

Následující záběry jsou už pro otužilé.

Přejeme vám spoustu otužileckých zážitků. Budeme rádi, když se o ně s námi podělíte na facebooku Jděte ven nebo emailem na jitka.krbcova@terezanet.czCo dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru