Hmyzí knihy

Knihy, které pootevřou okénko do tajemného světa drobných živočichů

Hmyzí knihy
Vloženo Od   Tags: učíme se venku knihovna

Pozorovat přírodu očima dítěte je povznášející zážitek. Jejich přirozené vnímání a fascinace životem venku vás nepřestane udivovat. Venkovní prostředí se tak jednoduše může stát plnohodnotnou učebnou či laboratoří pro učení. Rodičům se nabízí nekonečné množství příležitostí jak si užít čas s dětmi. Ať už je to zkoumání mravenců v trávě, prohlížení žilek na listech nebo stavění domečků v kořenech stromů – vše se počítá jako kvalitní čas, který stráví rodina spolu v inspirujícím prostředí, kde na každém kroku něco báječného objevíte.

Děti jsou přirozeně zvídavé. Rodiče a učitelé jsou venku v roli průvodců, kteří mohou z dětské otázky vytvořit smysluplnou lekci života.

Jedna z možností jak v dětech probudit touhu objevovat venkovní svět jsou knihy o přírodě. Cílem je podpořit zvídavost tím, že během čtení a prohlížení knih budete klást otázky. A pak už jen stačí vyzvat malé přírodovědce a dobrodruhy, aby pro odpovědi na otázky vydali ven. Děti i vy si tak můžete užít báječné odpoledne na čerstvém vzduchu a ještě se něco naučit. Co víc si přát? 

Jelikož jsme tento měsíc zasvětili pozorování hmyzu a jiných breberek, vybrali jsme pro vás naše oblíbené hmyzí knihy, ke kterým se s dětmi pravidelně vracíme.

Minimax a mravenec 
Jiří Dvořák

Trochu dobrodružný příběh a trochu kniha o přírodě. Autor vypráví o přírodovědci Maxovi, který se právě chystá provést další experiment a rázem se z něj stane Minimax - tedy docela maličký kluk, jenž spolu s pokusným mravencem odletí na pouťovém balónku kamsi do lesa. Tak začíná jednodenní dobrodružství. Jde o jednoduchý příběh s drobnými zápletkami, které vždy přinášejí dětem (a mnohdy jistě i rodičům) nějaké nové poučení z přírodopisu. Autor je botanik, který umí dětem předestřít příběh o živém světě, jež nás všechny obklopuje, se samozřejmostí a napětím.

Mizící hmyzíci 
Daniela Krolupperová

Příběh mizících hmyzíků je pohádka, která dětským čtenářům pootevře okénko do tajemného světa dobře známých drobných živočichů. Poznává jejich vlastnosti a řeší jednoduché otázky připojené za každou kapitolou. Mezi nepatrnými stébly trav se odehrávají velké příběhy pro malé (i větší) děti. 

Ilustrované včelařství 
Yves Gustin

Ojedinělý průvodce světem včel. Jeho autor Yves Gustin s humorem a lehkostí (používá prvky komiksu) a zároveň realisticky popisně provází čtenáře základy teorie i praxe včelaření. Dozvíme se zde o včelách a včelařství vše: od anatomie včely, přes skladbu a proměnu včelstva během roku, k popisu, jakým způsobem včely mezi sebou komunikují, o významu opylení nebo variantách krmení, až k návodům jak se stáčí med, vyrábí medovina nebo jak ochránit včely před nemocemi. Kniha je inspirující četbou pro každého. esporným kladem je fakt, že forma vyprávění je přístupná i těm nejmladším včelařům, a knihu ocení i úplný laik nebo učitel biologie.

Julinka z veselé zahrádky
Tereza Václavková

Toto hravé leporelo vypráví o přírodě, která nás obklopuje od chvíle, kdy vykročíme z domu. Něžný příběh naznačuje, jak je příroda navzájem propojená a že jí každý může dát s radostí trochu svobody. Princip příběhu je snadný na pochopení a neobsahuje žádnou strašidelnou zápletku. Cestou na hřiště nebo do školky své hrdiny zaručeně potkáte tak, jak jste si přečetli v knize.

A jaký je váš favorit mezi hmyzími knížkami?

Alice z jdeteven!czCo dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru