Knihy, které pootevřou okénko do tajemného světa drobných živočichů
Pozorovat přírodu očima dítěte je povznášející zážitek. Jejich přirozené vnímání a fascinace životem venku vás nepřestane udivovat. Venkovní prostředí se tak jednoduše může stát plnohodnotnou učebnou či laboratoří pro učení. Rodičům se nabízí nekonečné množství příležitostí jak si užít čas s dětmi. Ať už je to zkoumání mravenců v trávě, prohlížení žilek na listech nebo stavění domečků v kořenech stromů – vše se počítá jako kvalitní čas, který stráví rodina spolu v inspirujícím prostředí, kde na každém kroku něco báječného objevíte.
Děti jsou přirozeně zvídavé. Rodiče a učitelé jsou venku v roli průvodců, kteří mohou z dětské otázky vytvořit smysluplnou lekci života.
Jedna z možností jak v dětech probudit touhu objevovat venkovní svět jsou knihy o přírodě. Cílem je podpořit zvídavost tím, že během čtení a prohlížení knih budete klást otázky. A pak už jen stačí vyzvat malé přírodovědce a dobrodruhy, aby pro odpovědi na otázky vydali ven. Děti i vy si tak můžete užít báječné odpoledne na čerstvém vzduchu a ještě se něco naučit. Co víc si přát?
Jelikož jsme tento měsíc zasvětili pozorování hmyzu a jiných breberek, vybrali jsme pro vás naše oblíbené hmyzí knihy, ke kterým se s dětmi pravidelně vracíme.
Trochu dobrodružný příběh a trochu kniha o přírodě. Autor vypráví o přírodovědci Maxovi, který se právě chystá provést další experiment a rázem se z něj stane Minimax - tedy docela maličký kluk, jenž spolu s pokusným mravencem odletí na pouťovém balónku kamsi do lesa. Tak začíná jednodenní dobrodružství. Jde o jednoduchý příběh s drobnými zápletkami, které vždy přinášejí dětem (a mnohdy jistě i rodičům) nějaké nové poučení z přírodopisu. Autor je botanik, který umí dětem předestřít příběh o živém světě, jež nás všechny obklopuje, se samozřejmostí a napětím.
Příběh mizících hmyzíků je pohádka, která dětským čtenářům pootevře okénko do tajemného světa dobře známých drobných živočichů. Poznává jejich vlastnosti a řeší jednoduché otázky připojené za každou kapitolou. Mezi nepatrnými stébly trav se odehrávají velké příběhy pro malé (i větší) děti.
Ojedinělý průvodce světem včel. Jeho autor Yves Gustin s humorem a lehkostí (používá prvky komiksu) a zároveň realisticky popisně provází čtenáře základy teorie i praxe včelaření. Dozvíme se zde o včelách a včelařství vše: od anatomie včely, přes skladbu a proměnu včelstva během roku, k popisu, jakým způsobem včely mezi sebou komunikují, o významu opylení nebo variantách krmení, až k návodům jak se stáčí med, vyrábí medovina nebo jak ochránit včely před nemocemi. Kniha je inspirující četbou pro každého. esporným kladem je fakt, že forma vyprávění je přístupná i těm nejmladším včelařům, a knihu ocení i úplný laik nebo učitel biologie.
Toto hravé leporelo vypráví o přírodě, která nás obklopuje od chvíle, kdy vykročíme z domu. Něžný příběh naznačuje, jak je příroda navzájem propojená a že jí každý může dát s radostí trochu svobody. Princip příběhu je snadný na pochopení a neobsahuje žádnou strašidelnou zápletku. Cestou na hřiště nebo do školky své hrdiny zaručeně potkáte tak, jak jste si přečetli v knize.
A jaký je váš favorit mezi hmyzími knížkami?
Alice z jdeteven!cz