Deník do divočiny

Rok plný divočinek, které budou vaše děti milovat.

Deník do divočiny
Vloženo Od   Tags: deník do divočiny

1. Vždycky jste si chtěli psát deník o přírodě, ale nikdy jste neměli dostatek odhodlání opravdu začít?

2. Někdy je to boj motivovat děti, aby s vámi šly ven. Jsou jak z divokých vajec a vy víte, že by jim prospěl častější pobyt venku

3. Děláte s dětmi divočiny a uvítáte další nápady, jak si čas venku s dětmi užít?

Pokud jste odpověděli na některou z otázek kladně, tak pro vás něco máme.

Představujeme vám Deník do divočiny JDĚTE VEN, který otvíráme právě teď.

V průběhu 12-ti měsíců budeme přidávat další a další stránky naplněné tipy a nápady, které i z drobných okamžiků, kdy jste byli venku, poskládají báječné zážitky plné dobrodružství. Pomůžeme vám dostat čas venku do běžného každodenního života rodiny a poznávat přírodu v místě, kde žijete.


Co je obsahem Deníku do divočiny a jak se k němu přihlásím?

Deník se dostane od března 2016 do února 2017 do vaší emailové schránky 1krát měsíčně v newsletteru JDĚTE VEN.

Obsahem deníku jsou pracovní listy ve formátu PDF

  • Omalovánka - titulka měsíce (v březnovém čísle jsme ji vyměnili za titulku celého deníku);
  • Seznam úkolů a tipů, které lákají děti ven do divočiny a motivují je ke zkoumání přírody. Úkoly jsou jednoduché, chytlavé a berou ohled na různé typy dětí (věk, technické či výtvarně tvořivé zájmy, pozorování detailu, vyvozování podobností atd.). Některé úkoly se opakují nebo se k nim v průběhu roku vracíme, např. celoroční pozorování stromu nebo oblíbeného místa v přírodě;
  • Tvůrčí návody, které navazují na téma měsíce a opět inspirují k pobytu venku, např. vyrábění pomůcek na pozorování přírody, vyrábění z přírodnin nebo vyrábění přímo venku.
  • Osvětový materiál o přínosech pobytu venku.

Příležitostně budeme deník doplňovat tipy na knihy o přírodě, odkazy na zajímavé projekty nebo výletní místa v ČR, která stojí za to navštívit. V jednání jsou motivační soutěže a ocenění pro rodiny, které s námi budou deníky sdílet a podílet se na zpětné vazbě.


Součástí Deníku do divočiny je i osvětový materiál Proč chodit ven, který přehlednou formou představuje přínosy pravidelného kontaktu dětí i dospělých s přírodou. Najdete zde i leták, který upozorňuje na nejdůležitějších benefity pobytu venku, lze jej jednoduše vytisknout a distribuovat.

Publikace ke stažení: Proč chodit ven


 

Jsme v tom s vámi!

I my v JDĚTE VEN jsme si založili své deníky a budeme vás v divočině doprovázet, sdílet ukázky vyplněných deníků a zážitky, které jsme díky deníkům s dětmi prožili. 

 

Co nám Deník do divočiny přinese, když ho budeme celý rok plnit?

  • vlastnoručně vyrobený rodinný deník, plný nezapomenutelných momentů, které jste zažili spolu venku; 

  • skvělý pocit, že jste s dětmi lépe poznali váš strom, oblíbené místo a přírodu vůbec;

  • jistotu, že dokážete lépe odpovídat na všetečné otázky vašich dětí o přírodě;
  • radost, že jste byli s dětmi více venku za každého počasí, a že sebe i děti dokážete k pobytu venku  snadněji motivovat.

Odpovědi na další otázky, které vás mohou napadat

1. Nejsem „expert na přírodu“, zvládnu s dětmi deník plnit?
Nemusíte být znalec přírody, úkoly v deníku jsou jednoduché a návodné. Pokud si s něčím nebudete vědět rady, napište nám email nebo zprávu na facebook jdeteven.cz. Rádi vám pomůžeme.

2. Žijeme ve městě, do divočiny to máme daleko, je deník i pro nás?
Ano, téměř všechny úkoly je možné plnit na zahradě, v parku nebo na plácku před domem. Stačí malý kousek přírody a dobrodružství může začít.

3. Pro jak staré děti je deník určen?
Deník a aktivity v něm jsou určeny pro děti ve věku 6 až 10 let. Nicméně řadu aktivit můžete modifikovat i pro mladší děti a pracovní listy lze použít pouze jako inspiraci. Další možností je založit si společný rodinný deník, do kterého budete zapisovat vy a mladší děti necháte kreslit nebo lepit své poklady a objevy z přírody.

4. Na deník doporučujete sešit formátu A4, mám raději menší formát, můžu ho použít?
Každý měsíc uvádí pracovní listy omalovánka - titulka měsíce, ta má formát A4 a děti si ji mohou vlepit do sešitu. Zároveň děti vyzýváme, aby si zkusily navrhnout svoji originální titulku. Takže omalovánku nemusíte použít, pak na formátu sešitu nezáleží.

5. Mé děti u ničeho dlouho nevydrží, nechce se mi hned na začátku každému pořizovat sešit. Nejde to bez sešitu?
Jde, na pracovních listech je volné místo, kam mohou děti své zážitky a objevy kreslit nebo psát. A když budou potřebovat větší prostor, přidejte pár kancelářských papírů. Vyplněné pracovní listy pak můžete zakládat do desek.

6. Jsou všechny úkoly v deníku povinné?
Nejsou, klidně dělejte jen úkoly, které děti zaujmou nebo baví. K některým z nich se budeme vracet nebo na ně navazovat v dalších měsících (např. pozorování stromu). Děti se možná „chytnou“ později a k nedokončeným úkolům se vždy mohou vrátit.

7. Je už duben, červen, listopad a my bychom se k deníku chtěli připojit, je to možné?
S deníkem můžete začít kdykoliv. Jen počítejte s tím, že u některých úkolů se odkazujeme na předcházející měsíce (např. v říjnu děti srovnávají délku dne s měřením, které dělaly v dubnu). 


Chci Deník do divočiny



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru