Výlety pro dvou a čtyřnohé

Jak si užít přírodu, když sebou bereme čtyřnohé kamarády.

Výlety pro dvou a čtyřnohé
Vloženo Od  

Bára Landová z LESA VE ŠKOLE vyráží na výpravy se svým psem Myšákem do přírody pravidelně. Přitom vždy myslí na to, aby si výlet užila ona i její věrný pes.

Výprava po stopách filmu „Ať žijí duchové“

Hrad na kterém se tento slavný film natáčel se jmenuje Krakovec. S pejskem se sem můžete vypravit na bezvadnou dobrodružnou výpravu do sklepení, bez problému tam totiž pejsky pustí. Hned u hradu se můžete osvěžit v hospůdce se zahrádkou. Servírují tam tajemnou žlutozelenou limonádu.

Krakovec je dobře dostupný autem i busem, ale pokud byste si chtěli udělat výlet vlakem, jeďte do Všesulova a pak pěknou cestou 5 km pěšky po žluté značce. Jízda vlakem je na této trati zážitek, protože vlak zastaví jen na znamení (mávnete si na něj jako na taxík). Nastoupíte klidně bez jízdenky a koupíte si lístek přímo u strojvedoucího, který je zároveň průvodčí. Psa do vlaku bez problémů pustí a lze libovolně přestupovat celý den za pouhých 30 Kč.

Aporty na hradišti

Místa, kde stávala slovanská, keltská či raně středověká sídla, tzv. hradiště, bývají naplněná energií a magií – naši předkové totiž dobře věděli, kde si své sídlo postavit. Z hradiště je nádherný rozhled po okolí (často na místo, kde stávalo další hradiště – komunikovali spolu na dálku pomocí kouřových a jiných signálů).

 A teď co je na hradištích tak skvělého pro pejsky? Protože z dřevěného a kamenného opevnění většinou zbyly už jen terénní vlny a náznaky valů, je to ideální travnaté a přehledné prostranství, kde se báječně hází míček. Alespoň můj pes Myšák, jakmile se na takovém místě ocitne, jde veškerý zájem o historii stranou a neustále mě ponouká, abych mu vzduchem posílala tenisák.

Taky se na hradišti dají, za příznivých povětrnostních podmínek, s úspěchem pouštět draci.

Hradiště je tedy místo, které uspokojí všechny – milovníky historie, pejsky, děti, a vlastně každého, kdo není líný udělat pár kroků pěšky. Pozitivní energie hradišť totiž přinese úlevu každému, kdo na takové místo prostě jen vstoupí a chvíli se prochází.

Moje oblíbená hradiště jsou například: Butovice, Závist, Stará Kouřim, Stradonice, Lštění, Stolová hora Vladař

Jen tak se trochu namočit

Výlety s pejskem podél potůčků, potoků a říček se hodí zejména v parných letních dnech. Namočený pejsek je totiž v mnohem větší pohodě. Může se kdykoliv napít, samozřejmě pokud potůček není chatařskou stokou, ale normální, třeba lesní potok – z toho pijí srnky i další lesní zvířátka, tak proč by nemohl pejsek. Je-li navíc váš pes milovník koupání, máte o další atrakci postaráno. Běhání do vody a lovení klacků či míčků z potoka je nekonečná zábava a čtyřnohý kamarád se lépe unaví (je-li potřeba).

Pro nás lidi je potok taky fajn. Nohy (a vlastně celé tělo) zemdlelé pěší chůzí totiž nic tak nádherně neosvěží, jako vymáchání chodidel v chladné vodě. V dolní části nohou se nejvíce hromadí únava, a tak stojí za to přežít chvilku „nepohodlí“, zout si boty a dojít třeba i po pichlavých kamíncích ke břeh, kde si můžete na chvíli ponořit nohy do proudící vody. Najednou máte pocit, že se počet ušlých kilometrů vynuloval, a vy můžete vesele pokračovat dál.

Vyzvěte celou rodinu k přebrodění potoka. Schválně kdo bude na druhé straně dřív? Taky se dají na potoce stavět hráze, sbírat kamínky, pozorovat podvodní život, však to znáte. Potok je cool! Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru