Listopadový svátek vás naladí na zimu

Připravte si útulný pelíšek a zima vás nezaskočí.

Listopadový svátek vás naladí na zimu
Vloženo Od  

2.11. Svátek pelíšků

Dny se krátí a pomaloučku se blíží zimní slunovrat. Pro lidi přichází období klidu, večerů při svíčkách s hrnečkem teplého čaje a dobrodružných procházek po tmě. Ale co zvířata? Nebo třeba lesní skřítci a víly? Ty se musí na zimu pořádně připravit. Nachystat pelíšky, vystlat je měkkou a teplou peřinkou třeba z mechu, chloupků nebo peříček a pořádně si před zimou nacpat bříško nebo spíž dobrotami, které v zimě už nebudou k mání. Přichází zkrátka období velkých příprav na paní zimu. Oslavte s námi začátek pelíškového období! Ale nenechte se zmást, zůstávat doma v pelíšku nedoporučujme! Raději jděte ven!

Pelíšek pro skřítky

Jednou z nejoblíbenějších venkovních aktivit snad každého dítěte je stavění domečků pro skřítky, třeba někde u stromu. Jako materiál pro jejich stavbu můžete využít všechny přírodniny, které najdete volně ležet na zemi: klacky, kůru, šišky, kousek mechu, kameny a jiné. Domeček můžete vystlat suchou trávou, listím či mechem a dovnitř pro budoucí obyvatele připravit něco k snědku. Příroda toho stále ještě nabízí spoustu – žaludy, oříšky, jablíčka atd. Stačí si jen vybrat.

Pelíšek pro hmyz

Hmyzíci mají v zimě těžký život. No však si vzpomínáte na Karafiátovy broučky, že? Aby po nich na jaře nezbyly jen chudobky, můžete jim trochu pomoci výrobou jednoduchého hmyzího hotelu. Nevíte, jak na to? Není to nic složitého. Krásný a jednoduchý návod najdete třeba ZDE.

Pelíšek pro ježky

Znáte ježka? Chodí ztěžka, není žádná rychloběžka! No jo, ale čas už se mu krátí, zima je za dveřmi a už by měl co nejdřív zalézt do pelíšku a jít na kutě. Nejste si jisti, že u vás na zahradě nebo v parku najde vhodné místo na přečkání zimy? Pomozte mu nachystat pelíšek. Stačí k tomu hromada listí a klestí a ostatní už si ježek upraví sám. Jestli chcete ježka k domečku nalákat, připravte mu chutnou svačinku. Ale pozor! Na jablka a hrušky zapomeňte. Ježci jsou hmyzožravci a pochutnají si třeba na tučném červíku. Dnešní moderní ježci však nepohrdnou ani psími granulemi nebo masovou konzervou!

Pelíšek pro dětičky

Raději byste připravili pelíšek sobě? Třeba nějaký zimní bunkr? Tak hurá do toho! Můžete ho postavit z přírodnin, jako jsou delší klacky. A někdy ani není třeba pelíšek stavět a stačí se jen poohlédnout po nějakém vhodném místě, které by se dalo zútulnit. Co třeba bunkr v nenápadném křovisku? Zem můžete vystlat kartonovou krabicí přikrytou teplou dekou nebo starou karimatkou. Pokud vám do domu fouká, vylepšete vaše království například pomocí šátků.

Pro stavbu bunkru se dají využít i různé odpadní materiály. Třeba staré kartonové krabice, které se zrovna v rámci podzimního úklidu chystáte vyhodit do papíru. Zapojte do stavění bunkru třeba i kamarády nebo babi s dědou a uvidíte, že se nápady na vylepšení vaší stavby jen pohrnou. V pelíšku však nezůstávejte příliš dlouhou, raději se vždy jděte proběhnout a vraťte se jen na chvíli. Ať v tom vašem pelíšku skutečně neusnete a nezmrznete!

Hledejte pelíšky

Komu se nechce stavět, může se projít po lese, jako lesa pán, nebo po parku a udělat inventuru pelíšků. Někdo na ty zimní přípravy přeci dohlédnout musí, ne? Hledejte doupátka, nory a dutiny ve stromech. Schválně, kolik jich objevíte? A přijdete na to, kdo v nich přebývá?

Přineste něco do spíže

Jak zimní spáči, tak čiperky, si na podzim dělají zásoby jídla. Spáči pro jistotu vše hned snědí a vytvoří si tukové zásoby na celou zimu. Čiperky si plní domečky až po střechu. Určitě jim uděláte radost, když jim v přírodě nachystáte malou hostinu. Pár oříšků snad můžete ze svých zásob oželet, ne? Na vanilkové rohlíčky vám určitě zbyde.

Zazpívejte lesu ukolébavku

Vyrazte na procházku třeba s lampionem a zazpívejte lesu ukolébavku. Zvířátkům, skřítkům i vílám se tak bude v jejich pelíšcích lépe usínat.

Máte hotovo?

Tak dobře. Jděte domů, dejte si třeba teplý čaj, povídejte si o tom, která zvířátka v zimě spí a která jsou vzhůru a jaké pelíšky si stavějí. Zalezte si s dětmi do jejich pelíšků a prohlížejte si knihy jako třeba Jak zvířata spí od Marie Štumfové, Zvířecí architekti od Daniela Nassara nebo si nechte číst od malých čtenářů z knížky Astrid Lindgrenové Já ještě nechci jít spát. A až děti usnou, tak si pusťte třeba Pelíšky! :) Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru