Den stromů

Přijďte s námi oslavit Den Stromů do Brna

Den stromů
Vloženo Od   Tags: akce

Proč slavíme Den stromů?

Nápad slavit Den stromů vznikl už v polovině 19. století ve Spojených státech, konkrétně v Nebrasce. Tamější krajina byla přibližně před 150 lety popisována jako krajina "bez stromů". Až jeden z prvních osadníků v této oblasti - J. Sterling Morton začal v okolí svého domu pěstovat různé druhy stromů, keřů a květin. Povoláním však nebyl zahradník, ale novinář a vydavatel prvních novin v tomto americkém státě. A právě noviny využil k tomu, aby vyzval své spoluobčany k následování jeho příkladu - k pěstování stromů. Vysvětlil jim, že stromy zastavují větrnou erozi půdy a poskytují stín před pálícím sluncem.

Do Čech myšlenku přinesl "Svaz spolků okrašlovacích" a poprvé se zde Den stromů masově slavil počátkem dubna roku 1906Tradice, přerušená válkou a komunistickým režimem, byla znovu obnovena až v roce 2000. S nápadem na obnovu této tradice v ČR přišli bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy, známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Datum první oslavy svátku stromů bylo stanoveno na 20. října, protože v mnoha lokalitách České republiky jde o vhodný termín pro sázení stromů a podzim je také časem, kdy jsou stromy asi nejkrásnější a hrají všemi barvami.
zdroj informací: web Pražské památné stromy

Kde letos slaví jdeteven!cz ?

Přijďte s námi slavit a to 20.října od 15 do18 hod do obchodního domu Ikea, Brno. Připravili jsme program pro děti i pro dospělé. Nudit se rozhodně nebudete. Prověříte si své znalosti u listového tréninku, můžete si vyrobit šperk pro váš oblíbený strom a odhalíme vám tajemství zkratky FSC, recyklovaného papíru nebo barev podzimního listí.

Těšíme se na vás!
Alice Jirásková a Petra Bartoňková z jdeteven!czCo dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru