Na potkávání

Advent a Vánoce, čas protkaný setkáváním. Zdravící trénink vás zahřeje pozitivní energií.

Na potkávání
Vloženo  

Adventní návštěvy, obchůzky, koledování, pozdravy, přání a zpívání. Pro vaše děti to může být také jedna z prvních příležitostí, kdy se poznají se vzdálenou rodinou. Některým dětem (i dospělým) činí problémy se s lidmi přirozeně seznamovat, zdravit a dívat se do očí. Hru na potkávání lze použít jako „zdravící“ trénink a nemusí nutně souviset s adventem. Je to vhodná seznamovací hra na tábory nebo jiné akce, kde se setkává větší skupina lidí poprvé.

Příprava: Bez pomůcek a bez přípravy.

Jak na to:

Najdeme si vhodné místo (palouk, mýtina, široká cesta), kde může celá skupina vytvořit kruh. Velikost prostoru zvolíme tak, aby se v něm skupina mohla pohybovat, ale jednotlivci byli „nuceni“ přicházet často do kontaktu. Všichni se chytnou za ruce a vytvoří kruh. Pak se začnou pomalu rozestupovat tak, aby byl kruh zachován, a všichni měli dostatek místa k volnému pohybu.

Prvním úkolem je chodit křížem krážem v kruhu tak, abychom do nikoho a do ničeho nevrazili. Nalézáme si svou cestu, jdeme po ní svým tempem a neomezujeme ostatní, kteří jdou po svých cestách.

Rozvíjeme hru:

 • Opět chodíme prostorem, ale tentokrát za nějakým zvoleným cílem (např. strom, kámen, lavička), dojdeme k němu, vyhlédneme si jiný cíl, vydáme se k němu atd.
 • Zkoušíme navázat kontakt se všemi, které na své cestě potkáváme. Snažíme se každého co nejvíce vidět, vnímat (jaké má oči, jak se teď tváří, co má na sobě, …)
 • Při každém setkání se zastavíme a řekneme jméno toho druhého.
 • Při každém setkání se pozdravíme rukama tak, jak je nám v tu chvíli příjemné (mávnutí, dotek prstů, podání ruky, objetí, …).

Ptejte se a povídejte si o tom, co se ve hře dělo. Povídání je nedílnou a důležitou součástí této hry. 

 1. Proč jsme hru hráli, co jsme se naučili, co si vyzkoušeli?
 2. V čem bylo jiné chodit křížem krážem a chodit za zvoleným cílem?
 3. Stalo se, že jsme si nevzpomněli na jméno toho druhého při setkání?
 4. Zapomínali jsme během setkání, kam jsme chtěli dojít?
 5. V čem bylo jiné, jen tak jít, a pak jít a dívat se přitom všem do očí?
 6. Je těžké dívat se někomu do očí? Proč?
 7. Je těžké podat někomu ruku? Proč? Proč se asi stydíme?

Jděteven.cz fakta: Přírodní prostředí nezatěžuje lidi stresem a agresivitou a umožňuje tak rozvinutí zdravého sociálního chování. Chci další důvody, proč chodit ven. Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru