Jsou skoro všude!
Víte, co jsou to hálky? Zvláštní útvary na větvích, listech či jiných částech rostlin.
Kde všude je najdeme? Bydlí v nich někdo? A dají se k něčemu využít? Nezahálejme doma a pojďme to ven prozkoumat!
Jako hálku označujeme odchylky od normálního růstu rostliny (novotvary), které jsou reakcí na přítomnost cizího organismu – živočicha, rostliny, houby, bakterie nebo viru. Tento „vetřelec“ využívá hálku jako domeček pro vývoj i jako zdroj potravy. Podněcuje buňky rostlinného pletiva k množení, napadená část rostliny zvětšuje svůj objem a tím vytváří podivné útvary.
Žlabatka dubová/duběnková – tyto žlabatky přimějí listy dubu k vytvoření kulovitých domečků pro své larvy. Tyhle veliké kuličky (někdy až 2 cm v průměru) asi mnozí z vás znají.
Žlabatka hrášková - naše nejběžnější žlabatka, vytváří na listech hálky čočkovitého tvaru.
Vlnovník lipový – malé, ale nápadné červené špičaté výrustky na listech lípy
Vlnovník velkozobý – malé puchýřky na listech javoru
Čarověník – metlovité chomáče na dřevinách (např. na bříze) jsou způsobené houbou
Dutilka šroubovitá – zakroucené útvary na řapících topolových listů.
Žlabatka růžová – načervenalé chomáčky na větvích růže
Bejlomorka buková - špičaté hálky na svrchní straně bukových listů, v každé hálce se vyvíjí jedna larva.
Za hálky lze považovat i zduřeliny na dřevě, které vyvolávají parazitické rostliny, například jmelí.
Pořádně hálku prozkoumejte. Nejhezčí je nechat děti samostatně přemýšlet a bádat. Můžeme si společně klást otázky. Co asi hálku způsobuje? Kdo v ní bydlel? Je tam ještě, nebo už vylítl?
Jednu či dvě hálky můžeme na zkoušku rozloupnout či rozříznout. Pokud v ní už byl vyvinutý dospělý hmyz, pak možná uvidíme, jak si oklepe křídla a odlétne. Často ale najdeme ještě předchozí stádium: larvu. Ta už se po otevření domečku v dospělce nevyvine. Snad nemusíme mít výčitky, když jednu či dvě hálky takto zničíme. Dopřáli jsme dětem radost z objevování a porozumění a prohlubujeme jejich obdiv a lásku k přírodě. Nicméně bychom do jejího chodu neměli zasahovat nějak přehnaně a nedoporučujeme tedy hálky ve větší míře sundavat z listů a pod. Cizopasníci i hostitelé jsou často v jakési rovnováze a je to tak v pořádku, příroda si poradí. Větší zásahy necháme odborníkům.
Jak si naší předci vyráběli inkoust? Zde je jednoduchý návod (z časopisu ABC): Duběnky se rozmixují s trochou vody a povaří, poté se k nim přidá železo (stačí smirkovým papírem obrousit nějaký zrezlý předmět) a vzniklá směs se přecedí.
Další návody naleznete v odkazech níže.
Pokud jsme nalezli dub napadený žlabatkou, najdeme jistě na zemi mnoho spadaných duběnek. Dá se s nimi dělat mnoho věcí! Třeba si zacvrnkat kuličky! Nebo si je navléct na nit a vyrobit si tak parádní korále.
Už jste se dlouho soustředili na prozkoumávání a teď si potřebujete zaběhat? Vyběhnětě dál po cestě, třeba poklusem, ale zastavit se smíte vždy jen u rostliny, na které by mohly být hálky. Prozkoumejte – co to je za rostlinu? Jsou tu hálky nebo ne? A pak zase hurá dál, k dalšímu „domečku“.
Zahrajte si klasického mrazíka s mírnou úpravou. Kdo je zmražený, stojí a čeká na rozmražení někým jiným. Rozmražení ale probíhá tak, že ten, kdo rozmrazuje, musí říct název hmyzu, který hálky způsobuje nebo název rostliny, na které mohou být hálky. Většinou jde o stromy / keře, takže s menšími dětmi stačí si zopakovat stromy, které jsme cestou potkali a hledali na nich hálky: javor, buk, dub, lípa, topol, růže, bříza… Nejde o nějaké zkoušení, hlavní je, abychom si zaběhali a zasmáli se!
http://www.ueb.cas.cz/cs/content/hmyzi-domecky
https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/halky-na-rostlinach.pdf
https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/prehlizeni-vlnovnici-s-neprehlednutelnymi-halkami.pdf
Jednodušší:
Složitější:
https://enviroexperiment.zcu.cz/chemie-2-stupen-zs/dubenkovy-inkoust
Příroda do kapsy - poznávací karty o hálkách: https://www.prirodadokapsy.cz/minipruvodce-prirodou-i-dubenky-a-jine-halky--v-pdf-/
Autorství fotografií:
Vlnovník lipový: Autor: Rosser1954 Roger Griffith – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6903018
Čarověník: Autor: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=757016
Ostatní: Tereza Boháčová, Jděte ven