Na hálky bez zahálky

Jsou skoro všude!

Na hálky bez zahálky
Vloženo  

Víte, co jsou to hálky? Zvláštní útvary na větvích, listech či jiných částech rostlin.

Kde všude je najdeme? Bydlí v nich někdo? A dají se k něčemu využít? Nezahálejme doma a pojďme to ven prozkoumat!

 

Infookénko:

Jako hálku označujeme odchylky od normálního růstu rostliny (novotvary), které jsou reakcí na přítomnost cizího organismu – živočicha, rostliny, houby, bakterie nebo viru. Tento „vetřelec“ využívá hálku jako domeček pro vývoj i jako zdroj potravy. Podněcuje buňky rostlinného pletiva k množení, napadená část rostliny zvětšuje svůj objem a tím vytváří podivné útvary.

 

Nejběžnější hálky u nás:

 

Žlabatka dubová/duběnková – tyto žlabatky přimějí listy dubu k vytvoření kulovitých domečků pro své larvy. Tyhle veliké kuličky (někdy až 2 cm v průměru) asi mnozí z vás znají.

Žlabatka hrášková - naše nejběžnější žlabatka, vytváří na listech hálky čočkovitého tvaru.

Vlnovník lipový – malé, ale nápadné červené špičaté výrustky na listech lípy

Vlnovník velkozobý – malé puchýřky na listech javoru

Čarověník – metlovité chomáče na dřevinách (např. na bříze) jsou způsobené houbou

Dutilka šroubovitá – zakroucené útvary na řapících topolových listů.

Žlabatka růžová – načervenalé chomáčky na větvích růže

Bejlomorka buková - špičaté hálky na svrchní straně bukových listů, v každé hálce se vyvíjí jedna larva.

Za hálky lze považovat i zduřeliny na dřevě, které vyvolávají parazitické rostliny, například jmelí.

 

Našli jste?

Pořádně hálku prozkoumejte. Nejhezčí je nechat děti samostatně přemýšlet a bádat. Můžeme si společně klást otázky. Co asi hálku způsobuje? Kdo v ní bydlel? Je tam ještě, nebo už vylítl?

Jednu či dvě hálky můžeme na zkoušku rozloupnout či rozříznout. Pokud v ní už byl vyvinutý dospělý hmyz, pak možná uvidíme, jak si oklepe křídla a odlétne. Často ale najdeme ještě předchozí stádium: larvu. Ta už se po otevření domečku v dospělce nevyvine. Snad nemusíme mít výčitky, když jednu či dvě hálky takto zničíme. Dopřáli jsme dětem radost z objevování a porozumění a prohlubujeme jejich obdiv a lásku k přírodě. Nicméně bychom do jejího chodu neměli zasahovat nějak přehnaně a nedoporučujeme tedy hálky ve větší míře sundavat z listů a pod. Cizopasníci i hostitelé jsou často v jakési rovnováze a je to tak v pořádku, příroda si poradí. Větší zásahy necháme odborníkům.

 

A co dalšího s hálkami?

 

Inkoust z duběnek

Jak si naší předci vyráběli inkoust? Zde je jednoduchý návod (z časopisu ABC): Duběnky se rozmixují s trochou vody a povaří, poté se k nim přidá železo (stačí smirkovým papírem obrousit nějaký zrezlý předmět) a vzniklá směs se přecedí.

Další návody naleznete v odkazech níže.

 

Duběnkové kuličky

Pokud jsme nalezli dub napadený žlabatkou, najdeme jistě na zemi mnoho spadaných duběnek. Dá se s nimi dělat mnoho věcí! Třeba si zacvrnkat kuličky! Nebo si je navléct na nit a vyrobit si tak parádní korále.

 

Uteč k hálce!

Už jste se dlouho soustředili na prozkoumávání a teď si potřebujete zaběhat? Vyběhnětě dál po cestě, třeba poklusem, ale zastavit se smíte vždy jen u rostliny, na které by mohly být hálky. Prozkoumejte – co to je za rostlinu? Jsou tu hálky nebo ne? A pak zase hurá dál, k dalšímu „domečku“.

 

Stromový mrazík

Zahrajte si klasického mrazíka s mírnou úpravou. Kdo je zmražený, stojí a čeká na rozmražení někým jiným. Rozmražení ale probíhá tak, že ten, kdo rozmrazuje, musí říct název hmyzu, který hálky způsobuje nebo název rostliny, na které mohou být hálky. Většinou jde o stromy / keře, takže s menšími dětmi stačí si zopakovat stromy, které jsme cestou potkali a hledali na nich hálky: javor, buk, dub, lípa, topol, růže, bříza… Nejde o nějaké zkoušení, hlavní je, abychom si zaběhali a zasmáli se!

 

Odkazy:

Krátké články o hálkách:

http://www.ueb.cas.cz/cs/content/hmyzi-domecky

https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/halky-na-rostlinach.pdf

Článek o roztočích způsobujících hálky – vlnovnících:

https://ziva.avcr.cz/files/ziva/pdf/prehlizeni-vlnovnici-s-neprehlednutelnymi-halkami.pdf

Návody na duběnkový inkoust:

Jednodušší:

https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-technika/27305/jak-si-vyrobit-domaci-inkoust-z-listu-dubenky.html

Složitější:

https://enviroexperiment.zcu.cz/chemie-2-stupen-zs/dubenkovy-inkoust

Poznávací kartičky:

Příroda do kapsy - poznávací karty o hálkách: https://www.prirodadokapsy.cz/minipruvodce-prirodou-i-dubenky-a-jine-halky--v-pdf-/

 

Autorství fotografií:
Vlnovník lipový: Autor: Rosser1954 Roger Griffith – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6903018
Čarověník: Autor: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=757016
Ostatní: Tereza Boháčová, Jděte venCo dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru