S Herbadentem (nejen) o bylinkách

Rozhovor s majitelem tradiční české značky Herbadent.

S Herbadentem (nejen) o bylinkách
Vloženo Od  

Pokud jste si oblíbili náš Hravý herbář, pak vězte, že vznikl na základě spolupráce s firmou, která se bylinkami a jejich léčivými účinky zabývá už 123 let. V rozhovoru nám její majitel, MUDr. Pavel Smažík, prozradil něco o sobě i o bylinných přípravcích, které Herbadent vyrábí.

Vy jste vystudovaný stomatolog, pokud jsem to dobře zjistila. Proč jste se rozhodl opustit stomatologickou praxi a jak jste se dostal k firmě Herbadent?

Ano, já jsem stomatologii vystudoval, ale stomatologickou praxi jsem nikdy neopustil. Nikdy jsem ji totiž vlastně nezačal. V době mé promoce v roce 1990 jsem byl zároveň ještě studentem všeobecného lékařství. Chtěl jsem si vzdělání doplnit tak, abych mohl vykonávat praxi čelistního chirurga a implantologa, obor, který mne nadchl při stáži v Německu. Jenže hned po prázdninách v roce 1990 jsem založil základy toho, co se později stalo Dentamedem, největší českou firmou na dodávky potřeb pro stomatologii, tedy pro zubní ordinace a zubní laboratoře.

Na podzim 1990 pak začala první válka v Zálivu. Proč to říkám? No, vidím to jako dnes: sedím jako student na chodbě interního oddělení Fakultní nemocnice, čekám, až se nás někdo z učitelů „ujme“ a koukám na televizní záběry z Kuvajtu. A čekám už hodinu a nikdo si nás nevšímá, ač už dávno měly běžet stáže. A v tu chvíli mi došlo, že můj čas je drahý, že bytostně nerad čekám a že vlastně mám všechno, co teď potřebuji: stomatologické vzdělání, jazykové vybavení, nápad a možnost tvůrčí práce při budování nového trhu se stomatologickými potřebami a elán a energii. Tak jsem z praktik odešel a už se tam nikdy nevrátil.

Po roce mi z Univerzity napsali, že jsem nesplnil podmínky a studium mi bylo ukončeno. To mi tou dobou už bylo jedno, jen mne mrzelo, že jsem maminku nemohl pozvat na slibovanou druhou promoci. Dentamed se postupně stal největší firmou ve svém oboru v Česku. Před několika lety do něj vstoupil nový investor a mně se rozvázaly ruce pro další aktivity. Od kamarádů jsem pak vloni v létě odkoupil podíly na Herbadentu, ve kterém jsem se jako „zubař-poradce“ angažoval již dříve a mám k němu tedy velice blízký vztah. A zase mám všechno, co potřebuju: stomatologické vzdělání a možnost něco smysluplného budovat. Nadšení doplnily nabyté zkušenosti, tak snad bude ta směs zase úspěšná.

Čím je podle Vás Herbadent výjimečný?

Herbadent je výjimečný vlastně vším: je to česká firma s kořeny v době před 123 lety. Výroba probíhá v Praze na Smíchově, stále ještě ve stejném domě, kde měl zakladatel Dr. Svatek kromě sklepů se sudy na sladové víno a kanceláří i byt. V něm máme kanceláře dnes my.

Původní medicinální maltonová vína se vyrábějí dodnes dle původní receptury a stejně tak je to s recepturou na roztok Herbadent, který se vyrábí dle receptury Dr. Karmazína už přes 60 let. A výjimečné je vlastně i to, že původní staré bylinné receptury bez chemie se dnes staly nejnovějším trendem.

Někdy prostě stačí pár desítek nebo set let počkat, móda se vrací nejen v oblečení. Měl bych ten svůj vztah k čekání přehodnotit. Ale je pravda, že stejně jako ve „vracející se módě“, i Herbadent musí dělat mírné úpravy. A tak na základě původního roztoku Herbadent vznikla celá řada bylinných prostředků pro péči o zdravá ústa. Naše nové kartáčky sice nejsou z původní receptury, ale jejich těla jsou vyrobena z hmoty z rýžové slámy, takže vlastně i kartáčky máme bylinné.

O jaké bylinné výrobky je největší zájem a proč myslíte, že to tak je?

Máme štěstí, že zájem o výrobky Herbadent je rozdělený rovnoměrně. Zubní pasty, zubní gely, ústní vody, ale i bylinná vína a bylinné koupele tvoří poměrně rovnocenné skupiny. Výjimkou je původní bylinný roztok Herbadent, ten nade všemi vyčnívá. Není divu, generacím už pomáhá při aftech, zánětech dásní, ale i jiných potížích se sliznicemi či kůží.

V čem se liší bylinková zubní pasta od běžné?

Těmi bylinami. Zatímco ostatní „herbal“ zubní pasty mají větší či menší, ale většinou menší příměs bylinné složky, naše pasta je z bylinného extraktu vyrobena. To se bohužel projevuje v délce a složitosti výroby (extrakt zraje několik měsíců) a ceně vstupních surovin, a tedy i v ceně. Zájem a pozitivní ohlasy našich zákazníků ale ukazují, že se vyplatí nejen si počkat, ale i za účinnou péči a úspěšný boj proti zánětu si připlatit.

Jak složitý je proces vzniku bylinkové pasty? Je v něm něco, co mohou děti znát třeba z chemie nebo si to mohou ve škole či doma vyzkoušet?

Proces výroby extraktu je vlastně jednoduchý, ale zároveň je citlivý na detaily. Každou ze 7 použitých bylin je třeba macerovat v alkoholu několik týdnů až měsíců a je třeba vědět, kdy kterou přidat, protože každá z nich vyžaduje jinou dobu. Tím, že roztok Herbadent je certifikované léčivo, je také složitý proces schvalování a certifikace surovin, polotovarů i finálních výrobků. A pak je třeba ta trpělivost. Ale každá z použitých bylin, heřmánek, řepík, šalvěj, mochna, máta, fenykl a hřebíček, má léčebné vlastnosti a hojivé účinky i sama o sobě a můžeme je s dětmi prostudovat.

Jaká je Vaše nejoblíbenější bylinka a proč?

Já nerad vyzdvihuji jednu věc. Každá z bylin je krásná, každá má skvělé vlastnosti, ale pro mne jsou nejlepší dohromady.

Děkujeme za rozhovor.

 

Jděte ven!: Chcete se dozvědět víc o bylinkách obsažených v roztoku Herbadent? Většinu z nich najdete v Hravém herbáři – dočtete se v něm o jejich léčivých schopnostech a dalších zajímavostech. Čekají na vás také hravé listy se spoustou nápadů, co na bylinkách venku prozkoumat a co s nimi zkusit.

A pokud si chcete vyrobit vlastní bylinný extrakt či dokonce zubní pastu, návod najdete také v Hravém herbáři.

Hravý herbář najdete na jdeteven.cz/cz/hravy-herbar

Materiály vznikly díky podpoře firmy Herbadent, děkujeme.

Více o Herbadentu: www.herbadent.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru