Připravte si výbavu na velké objevy v divočině
„Jééé, tady na zídce je asi sto ruměnic“ volá na mě moje 3letá dcera. „Co tam asi dělají? A máš u sebe lupu? Chtěla bych si je prohlédnout zblízka.“
Hmyzí svět u dětí boduje. Malé breberky, na rozdíl od větších divokých zvířat, totiž najdete všude. Stačí se na chvíli zastavit, otočit kámen, pozorovat kůru stromu nebo prohrábnout tlející kompost a máte je. Co pořídit malým přírodovědcům na pozorování rostlinek a živočichů? Do zahrady i na výlety do přírody se nám osvědčilo pár šikovných věciček, a některé z nich nejsou ani tolik finančně náročné.
Děti ji s oblibou používají a samy objevují nejrůznější detaily, bez problémů se může stát stálým obsahem dětských batůžků.
Ideální pomocník k pozorování ptáků nebo lesní zvěře.
V nabídce prodejců je velké množství typů dóz, nádobek a zvětšovacích krabiček, tyto nádobky jsou opatřeny zvětšovacím sklem pro lepší pozorování. Můžeme si ale samozřejmě vystačit i s průhledným kelímkem či sklenicí a lupou.
Jde o pinzetu z tenkého ohebného kovu, který dovoluje uchopit broučka jemně, aniž bychom mu ublížili. Jsou broučci, na které je lepší použít pinzetu a nebrat je do ruky, jako třeba majka, která je na obrázku, která pro svou obranu vylučuje jed, který může způsobit velmi nepříjemné poranění kůže. Pokud má někdo problém s manipulací s hmyzem, pak by se mohl hodit tzv. exhaustor.
Síťka musí být jemná a dostatečně prostorná, abychom motýlům neublížili.
Stačí úplně obyčejná, např. na bambusové tyčce a k síťce se hodí i nádobka s vodou.
Velmi malá, nenákladná a šikovná věcička, která nabízí v nejjednodušší variantě zvětšení až 60x. Umožní pozorování i nepatrných detailů.
Nezapomínejme na opatrné zacházení s živočichy, naše pozorování musí přečkat bez úhony. Dětem samostatnou manipulaci dovolme, až když ji bezpečně zvládnou. Pozorujme jen krátce na místě odchytu a živočichy v přírodě vracejme na místo, kde jsme je odchytili.
Autorka: Helena Dizdar
Máte své oblíbené, vyzkoušené pomůcky do přírody? Podělte se s námi o vaše tipy. Napište nám email, dopis nebo zprávu na náš facebook. Pomůcky je vhodné doplnit pulikacemi, která vám pomohou s identifikací živočichů a rostlinek, přehledný seznam jsme pro vás připravili zde.
O autorce
Helena Dizdar žije v Brně a má dvě děti ve věku 3 a 6 let. Je příznivkyní Montessori pedagogiky, která děti vede také k poznávání přírody a přírodních procesů a k přirozené úctě ke světu, v němž žijeme. Volný čas ráda tráví s dětmi v přírodě, která dětem poskytuje svobodu a bezprostřední možnost objevování; obojí podle jejího názoru v takové míře jinde nemohou prožít. V přírodě děti přirozeně rozvíjí své motorické dovednosti, smysly, zvídavost, empatii, smysl pro estetiku, vytrvalost i soustředěnost a vstřebávají přírodu v celé její kráse a divokosti. Je přesvědčena, že o přírodě se nemá učit z učebnic nebo prostřednictvím umělých edukativních aktivit, ale je potřeba ji zažít a prožít.
Zdroj použitých fotografií: Archiv Heleny Dizdar