Lesní hotely

Ubytování zdarma s plným komfortem a romantikou

Lesní hotely
Vloženo Od  

Dovolenou nemusíte trávit v luxusním hotelu nebo apartmánu s měkkou matrací a servírovanou snídaní. Ve volné přírodě je přece celá řada míst, kde je možné se ubytovat, přenocovat a pobýt. Legálně a zdarma. Co může být větší romantika, než se vykoupat v ledovém potůčku, posedět pod hvězdnou oblohou u ohýnku a pak zalézt do spacáku pod skalní výklenek, kdyby přišla nečekaná přeháňka? Vandrování má v českých zemích mnohaletou tradici. A s tím se pojí i celá řada míst na přenocování ve volné přírodě. 

I my jsme jako mladí studenti šetřili každou korunu. Při nocování pod širou oblohou u rybníka v Moravském krasu nás nenechaly spát miliony dravých samiček komárů. Při noclehu u rybníka Vustra v Českém ráji nás ve dvě ráno probudila nečekaná bouřka. Na kost promoklí jsme vyšplhali na zříceninu hradu Kozlova. V tesaných světničkách na nás sice nepršelo, ale noc v mokrých spacácích stejně za moc nestála. Výlety na kole se stanem na nosiči také nakonec nebyly příliš časté. Jeďte si do kopce s desetikilovým stanem nad zadním kolem.

Pak jsme založili rodinu a narodil se nám syn. Když mu byly asi dva roky, tak jsme mu chtěli dopřát trochu dobrodružství. Poučeni z našich studentských let a bohatší o poznávání nejrůznějších zákoutí našeho domovského Českého ráje jsme rovnou zamířili do suchých jeskyní na Drábovně nad Malou Skálou a tesaných světniček hradu Rotštejn v Klokočských skalách. Se synem se k vandrování přidaly i dobrodružné hry. Poznávali jsme další a další místa vhodná k nocování. A tak vznikl nápad založit portál Ubytování zdarma s databází míst v přírodě, kde je možné zdarma a „pod přístřeškem“ přenocovat.

Místa jsou pečlivě zaměřená – je k dispozici přesná GPS souřadnice s proklikem na turistickou mapu, fotka a popisek. A protože se jedná o ubytování, tak i zde najdete hvězdičky jako u hotelů. Každý návštěvník může přiložit komentář nebo navrhnout a poslat další místo. Česká republika je velká a celou ji projet a zmapovat každou turistickou oblast sami nezvládneme. Jen Český ráj, ve kterém bydlíme, mapujeme již rok a stále je co objevovat.

Najdou se i názory, že není vhodné ukazovat dosud skrytá a tajná místa, které si upravili trampové, že tak dáváme návod na jejich zničení. Myslíme si, že pokud někdo bude chtít srovnat trampskou chatu se zemí, tak to udělá i bez GPS souřadnice. 

Kromě mapování míst na přenocování, nás baví navštěvovat a prolézat jeskyně a tesané náhony prastarých mlýnů či opuštěná důlní díla. Mnohdy se zde ubytovat nelze. Proč ale tato místa nedoporučit dalším podobně „postiženým“ nadšencům?

Pomozte nám dále rozšiřovat databázi míst.

Určitě znáte i nějaká z vašeho okolí. Stačí zajít na www.ubytovani-zdarma.cz.


O autorovi

Jakub Kadečka je otec syna, se kterým chodí do přírody „lovit“ geocaching poklady. Jeho manželka Jitka Kadečková pro děti připravuje dobrodružné hry v přírodě. Při toulkách přírodou a objevování přírodních krás, jeskyní a běžným návštěvníkům turistických tras ukrytých zákoutí pak všichni tři narazili na celou řadu míst, kde přespávají „čundráci“. To vedlo k myšlence založit databázi míst s „ubytováním zdarma“. S cílem podělit se o to, co našli a objevili s dalšímu stejně zapálenými nadšenci.

Zdroj použitých fotografií: Archiv portálu Ubytování zdarma



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru