Jarní knihy

Natáhnout se do trávy a číst, číst a číst.

Jarní knihy
Vloženo Od  

Jaro je v plném proudu. Studený a uplakaný apríl vystřídal květen plný slunce. Konečně teplo. Takové počasí je ideální ke čtení knížek venku. Nebojte se přibalit knížku na procházku, výlet nebo jen tak na zahradu. Číst můžete třeba o jaru nebo se v knihách inspirovat, co všechno lze venku podniknout a zažít.  

Knížečky do batůžku od Markétky Kotkové

My si často a rádi vyjdeme na nedalekou louku, která kvete všemi barvami. S sebou si obvykle bereme knihy od Markéty Kotkové. Vyrostla tu kytička nebo V korunách stromů se mi zdálo jsou přesně ty knihy, které si budete chtít číst opření o kmen starého stromu, zatímco kolem vás budou pobíhat děti a nosit vám kytičky. Společně je tak můžete v knize hledat a určovat. 

Ilustrace jsou doslova dechberoucí, každá rostlinka je doplněna roztomilou básničkou. Od této autorky mohu vřele doporučit i knihu Týden má sedm dní, která, jak název napovídá, rozebírá každý den v týdnu. Knížečky jsou maličké, a proto jsou skvělé právě k nošení i v batůžku, nezaberou mnoho místa, za to nadělají mnoho radosti. Více fotek z knih najdete zde.

 

Bylinky, květiny a včely

Pokud vás určování bylin a rostlin nadchne, můžete se vybavit třeba knihou Byliny malé čarodějky od slovinské autorky Polonci Kováčové. Malá čarodějka Lenka vám v ní podrobně představí 34 bylin a mnoho způsobů, jak s nimi nakládat. Více fotek z knihy najdete zde.

Opravdoví fajnšmekři si pak mohou pořídit třeba knihu Co tu kvete? Knížka atlasového typu je plná krásných fotografií vhodných k určování neznámých rostlin.

Aby vám ty byliny a rostliny měl kdo opylovat, můžete začít včelařit. Velmi populární jsou teď hmyzí domečky, ale pokud se rozhodnete vzít to opravdu od podlahy, zkuste třeba knihu Ilustrované včelařství popřípadě nově vydanou populární publikaci Včely od polského autora Piotra Sochy.

Když prší

Do deštivého dne se může hodit kniha plná poezie od Františka Hrubína doplněná o skvostné ilustrace Matěje Formana. Jmenuje se od Jara do jara a každé roční období si v ni přijde na své. Více fotek z knihy najdete zde.

Pokud vás Formanovy kresby nezanechají chladnými, můžete je vyhledat v poměrně nové knize O dešťovém kameni. Text pohádky mě sice úplně nenadchnul, ale za ty ilustrace jsem ochotná odpustit cokoliv. Více fotografií z knihy najdete zde.

Pokud bude vaše děti zajímat Odkud přichází déšť? můžete jim nabídnout ke čtení stejnojmennou knihu z nakladatelství Svojtka. Kniha je nenáročná a zábavná, děti na ni milují hlavně otevírací okénka.

O dešti vypráví i jedna velmi poetická knížka od Mileny Lukešové s názvem Holčička a déšť. Od téže autorky vyšla čtveřice knih ke každému ročnímu období. K jaru se speciálně váže příběh s názvem Čáp. Všechny její knihy jsou naprosto úžasné a momentálně se snažím zasadit o jejich opětovné vydání. Můžete jej podpořit i vy tím, že napíšete do Albatrosu! Více fotek z knihy najdete zde.

Příběhy dětí v přírodě

Velmi půvabnými příběhy a ještě krásnějšími obrázky disponují knihy o dvou sourozencích Zorničce a Filipkovi od Zuzany Štelbaské. Jsou sice ve slovenštině, ale věřte, že opravdu stojí za to. Příběhy jsou laskavé, humorné, snivé, dětem krásně přiblíží přírodu i zvířata. Nenásilnou hravou formou se v nich poučí, jak se správně v přírodě chovat, co lze všechno podniknout na zahradě nebo u rybníka. Více fotek z knih najdete zde.

Na zahradu vás i vaše děti bude lákat také Jůlinka z veselé zahrádky, popřípadě její pokračování Jůlinka z jedlé zahrádky od Terezy Václavkové. Krátký nenáročný text inspiruje k osázení vlastní zahrádky a poučí o koloběhu přírody.

Samozřejmě nesmím zapomenout na knihu Kořenové děti od secesní autorky Sibylle von Olfers. Tahle kniha je přímo mystická, ostatně jako všechny ostatní knihy této autorky. Je něžná a verše vás jednoduše okouzlí.

Od Sibylle naprosto zbožňujeme knihu Princeznička v lese nebo nedávno vydané Motýlí království. Více fotek z knih najdete zde.

Interaktivní knihy a encyklopedie

Pokud budete chtít vyzkoušet trošku interaktivnější knihu, mohu vřele doporučit Jaro je tu! od známé autorky Andrey Popprové, jejíž ilustrace možná znáte z časopisu Sluníčko. Z této knihy na vás dýchne zvláštní atmosféra.

Ke hraní svádí už i svým názvem báječná kniha Hravouka Terezy Vostradovské, která sbírá jedno ocenění za druhým. Krásná a hravě pojatá encyklopedie přírody, která by neměla chybět v žádné knihovně! Zabalte ji do batohu, vezměte ji na zahradu, na výlet nebo k babičce. Bude zaručeně bavit všechny generace!

Tradice

Velikonoce už máme sice pro letošek za sebou, ale nebojte, příští rok jsou tu zase, a tak se na ně můžete připravit spolu s knihami Jaro od Dagmar Šottnerové. Nebo si počtěte, jak to chodilo o svátcích za starých časů v knize Český rok od Josefa Lady.

Zvěřinec

Jestliže s prvními teplejšími dny rádi vyrazíte do zoo, jistě vás bude zajímat kniha s názvem Hvězdy pražské zoo, která naučným, ale zábavným způsobem přibližuje konkrétní zvířata, která můžete v Zoo Praha vidět.

Pokud máte raději zvířata volně žijící, vyzkoušejte svobodomyslného autora Petra Nikla a jeho knihy jako např. Jeleňovití nebo Pohádku o Rybabě a Mořské duši. Možná vás překvapí, jak tajuplný a snový může být les či moře v podání lyrického vyprávění Petra Nikla. Více fotek z knihy najdete zde.

Pohádkový příběh pro starší samostatně čtoucí děti i dospělé je Tajná zahrada. Malebné vyprávění autorky Frances Hodgson Burnett je zasazené do divokého anglického venkova minulého století a poučí vás o přátelství, touze po životě, přírodě a lásce ke zvířatům. Rozhodně doporučuji i stejnojmenný film, ze kterého na vás dýchnou staré časy. Více fotek z knihy najdete zde.

Před spaním

A než půjdete spát, zjistěte Jak zvířata spí v knize od zdatného autora Jiřího Dvořáka (mimochodem, všechny jeho knihy stojí za přečtení!). Kniha je velmi oblíbená a za své mluví i několik cen, které získala. Ilustrace Marie Štumpfové jsou opravdu vynikající!

O autorce

Veronika Drobná je maminka malého prince a divoženky, která ráda tvoří a múzy ji občas doslova fackují. Miluje knihy, šije a plete oblečení nejen svým dětem, zajímá se o potravinovou soběstačnost a bezodpadovou domácnost. Ráda by dělala svět lepším, zachraňovala tuleně a orangutany! O všem, co ji inspiruje a baví píše na blogu Princ a Večernice.

Zdroj použitých fotografií: Archiv blogu Princ a Večernice



Co dělat s dětmi venku?

Odebírejte pravidelnou dávku divočin a nápadů.

Přihlásit k odběru